Ginko Kitap, 39. İstanbul Kitap Fuarına katılamayacağını duyurdu.

Fuarı düzenleyen TÜYAP’ın fahiş stant ücretlerine tepki gösteren Ginko Kitap açıklamasında “Son zamanlarda maddi nedenlerle dergi ve yayınevlerinin kapanmasını herkes gibi üzüntüyle takip ediyoruz. Kültür ve kitap fuarlarına diğer iş fuarlarıyla aynı şekilde yaklaşılması eşitsiz bir tablo yaratmakta” denildi. 

Açıklamada “Yayınevi olarak okurlarımızla buluşmanın en önemli yollarından biri ve birer kültür festivali olan kitap fuarlarını önemsiyoruz, elimizden geldiğince de katılmaya çalıştık, çalışıyoruz. Türkiye’de düzenlenen kitap fuarlarının en büyüğü olan İstanbul Kitap Fuarına da katılabilmeyi elbette dilerdik. Ancak fuarın metrekare ücretlerinin ve diğer giderlerinin çok yüksek olması ve buna eklenen fuar şirketinin katı fiyat politikası, yayınevi olarak fuara katılımımızı imkansız hale getirdi. Başlangıcından bu yana İstanbul Kitap Fuarının parçası olmuş, yazarları fuarın onur yazarı olmuş bir yayınevi olarak ilk kez İstanbul Kitap Fuarına katıl(a)mayacağız” ifadelerine yer verildi.

"100 BİN TL’YE VARAN BİR HARCAMA YAPMAMIZ GEREKİYORDU"

Kültür ve kitap fuarlarının diğer iş fuarlarıyla eşitlenmesi eleştirilen açıklamada şunlara dikkat çekildi:

“Açmak gerekirse pandemi öncesi yapılabilen son İstanbul Kitap Fuarında ‘50 kuşağı öykücülerinden ve yazarlarımızdan Adnan Özyalçıner onur yazarıydı ve bu fuara 42 metrekarelik bir stant ile katılmıştık. Aynı alanımızla bu sene de fuara katılmak istediğimizde toplamda 100 bin TL’ye varan bir harcama yapmamız gerekiyordu. Bu koşullarda maddi zorluklar karşısında ayakta kalmaları giderek zorlaşan bağımsız yayınevlerinin fuara katılımı neredeyse imkansız hale gelmekte. Bu durumun hem ülkedeki hem de fuardaki kültürel çeşitliliği tehdit ettiğini ve maalesef azalttığını söylemeliyiz. Cemal Süreya’nın ‘Bir dergi gibi benim hayatım. Bu yüzden ölmem; batarım.’ dediği zamanları yaşıyoruz. Son zamanlarda maddi nedenlerle dergi ve yayınevlerinin kapanmasını herkes gibi üzüntüyle takip ediyoruz. Kültür ve kitap fuarlarına diğer iş fuarlarıyla aynı şekilde yaklaşılması eşitsiz bir tablo yaratmakta.”

"BU GİDİŞATA DUR DENİLMELİ"

Açıklamada, “Tüm bunları da göze alarak ‘zarar’ etme pahasına ve kendimizi zorlayarak bir şekilde belki fuarda yer alabilirdik fakat bu gidişata bir yerde dur denilmesi gerektiğini düşündük. Yayıncılığı salt ticari faaliyet olarak görmeyen bir yayınevi olarak fuara katıl(a)mamak okurlarımızla buluşmamıza engel olamazdı. Okurlarımızla buluşmanın başka bir yolunu elbette bulacaktık. Pandemi nedeniyle fuarların yapılamadığı geçtiğimiz yıllarda yalnızca online satış platformumuz üzerinden organize ettiğimiz Ginko Kitap Günleri’ne bu sene fiziki alanlar ve etkinlikler ekleyerek devam ediyoruz. İki hafta boyunca İstanbul genelinde beş farklı noktada kitaplarımız indirimli olarak okurlarımızla buluşacak, yine çeşitli mekanlarda düzenleyeceğimiz onu aşkın söyleşi ve imza etkinliğiyle okur-yazar buluşmaları gerçekleştireceğiz. 3-18 Aralık 2022 tarihleri arasında tüm okurlarımızın Ginko Kitap Günleri’ne katılımını ve dayanışmasını bekliyoruz” denildi.  

Kaynak: Evrensel