TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgeye koordinasyonsuzluk ve sorumlulukların yerine getirilmemesi sebebiyle gıda yardımlarının geç ulaştığını, yardım dağıtım alanlarında son tüketim tarihi geçmiş ürünlerle karşılaşıldığını açıkladı.

Gıda Mühendisleri Odası, Kızılay yazısının bulunduğu kıyma konservesini örnek olarak gösterdi. 

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, yıkımın yaşandığı 10 ildeki deprem bölgesinde yapılan incelemelerinin ardından hazırladığı, “6 Şubat 2023 Kahramanmaraş Merkezli Depremler Ön Gözlem Raporu"nu yayımladı.

Raporda, koordinasyonsuzluk ve sorumlulukların yerine getirilmemesi sebebiyle gıda yardımların geç ulaştığı vurgulandı.

“ALANDA STT VE TETT GEÇMİŞ ÜRÜNLERLE KARŞILAŞILMIŞTIR"

Koordinasyon sorununun vurgulandığı raporda, şu tespitler sıralandı:

"Soğuk zincir ile taşınması ve depolanması gereken ürünlerin bazı noktalarda havanın soğuk olması olumsuz riskleri görece azaltmış olsa da deprem alanlarında açıkta ve soğuk zincir kuralları takip edilmeden bulunduğu gözlenmiştir.

Hasan Cemal, HDP yönetiminden gelen milletvekili adaylığı teklifini kabul etti Hasan Cemal, HDP yönetiminden gelen milletvekili adaylığı teklifini kabul etti

Bazı noktalarda sıcak yemek üretimleri başladıktan sonra alana ulaşan konserve vb. dayanıklı gıdalara ihtiyaç kalmadığı için bu ürünler âtıl durumda kalmıştır.

Alanda ve yardım dağıtım alanlarında STT ve TETT geçmiş ürünlerle karşılaşılmıştır. Bu, zaten bağışıklık ve sinir sistemleri zayıflamış olan depremzede ve yakınlarının, gıda zehirlenmesi ve gıda kaynaklı risklerle karşılaşmasına sebebiyet verebilecek bir durumdur."

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, son kullanma tarihi geçmiş gıda ürününe Kızılay yazısının bulunduğu kıyma konservesini örnek gösterdi.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayınız.