Hakkın da Gezi eylemine katıldığı gerekçesiyle soruşturma açılan Eğitim Sen İşyeri temsilcisi Ersin Karababa sürgün edildi. Hakkında ki soruşturma tamamlanmadan ‘tedbir amaçlı yer değişikliği’ ile evinden iki saat uzaklıkta ki bir okula sürgün edildi

31 Aralık günü Atakent İMKB Teknik Endüstri Meslek Lisesi’nde öğretmenlik yapan Ersan Karababa hakkında Gezi eylemlerine katıldığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Soruşturma dosyası tamamlandı fakat hakkında henüz cezai bir işlem uygulanmadan eğitimci ‘tedbir amaçlı, yer değişikliği’ ile sürgün edildi. Ersan Karababa’nın okulu 18 Nisan da görevlendirme yapılarak değişti. Bu yer değişikliğinin ceza amaçlı olduğunu söyleyen eğitim emekçisi Karababa idari mahkemeye başvuracağını belirtti.

Sultangazi Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde 18 Nisan da göreve başlayan Ersan Karababa, okulun çeşitli soruşturmalardan dolayı geçen yıl da üç öğretmenin daha sürgün edildiği bir okul olduğunu söyledi.

NE OLMUŞTU?

31 Aralık tarihinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nden Atakent İMKB Teknik Endüstri Meslek Lisesi’ne giden iki müfettiş teknik öğretmen Karababa’nın ifadesini almak istedi. Raporlu olduğu için Karababa ile görüşemeyen müfettişler okul müdürü Serdar Ahmet Eldivan’dan bilgi aldı. Müfettişler, Eldivan’a kendilerine polis tarafından verilen eylem görüntülerini izletti ve Karababa’nın bu eylemlerde “lider ve yönlendirici” olarak yer aldığını ve saldırıda bulunduğunu iddia etti.

Eldivan’ın ifadesini alan müfettişler, Karababa’nın ifadesini alacaklarını söyleyerek okuldan ayrıldı. Ancak müfettişler bir hafta sonra yeni suçlamalarla tekrar okula gitti. Müdürün bir hafta önceki ifadesi yırtılırken, Karababa’nın okulda illegal örgütlerin propagandasını yaptığı iddia edildi. Soruşturmaya sonradan eklenen Müdür Başyardımcısı Alim Kılıç’ın okuldaki Eğitim Sen’lileri koruduğu ve Ersan Karababa ile samimi olduğu “suçlamaları” da gündeme getirildi.
Karababa, müfettişlerle görüşmesinde hangi illegal örgütlerin propagandasını yapmakla suçlandığını sorunca, müfettişler soruşturma gerekçesi olarak yalnızca polis istihbaratını gösterdi. İllegal örgüt propagandasına ilişkin ise bir şey söylemedi. Karababa, şikayet olmadan polisin okulda yaşananlara ilişkin nasıl bilgi sahibi olduğunu sorunca, “Okula memur olarak gelip seni izlemiş olabilirler” yanıtını aldı.

Sendika.Org