Yeryüzüne Özgürlük Derneği Gezi Direnişinde yaşamına son verilen-yaralanan insanlar, hayvanlar ve ağaçlar için 28 Eylül Cumartesi günü saat 18:00’de Gezi Parkı merdivenlerinde önce bir basın açıklaması ardından da oturma eylemi yapacak. 

Yeryüzüne özgürlük Derneği'nin eylem duyuru metni şöyle:

Gezi Direnişinde devletin katlettiği tüm canlıları anıyoruz...

Gezi direnişi sırasında devlet, 6 kardeşimizi aramızdan söküp aldı, fakat devlet terörünün tek kurbanı onlar olmadı. Hepimizin üzerinde, silah olarak kullanılan kimyasal biber gazları ve şiddet uygulamaları sesimizi kısmaya, meşru taleplerimizi farklı yerlere çekmeye çalışarak bizi tehdit etmeye de devam ederken başka canlıların da yaşamlarına mal oldu.

Bu süreç içerisinde kaç insanın katledildiğini, yaralandığını, gözünü kaybettiğini ve polis şiddetinden kaynaklanan hak ihlallerini kendi iletişim araçlarımızla teşhir ettik ve bunlarla mücadele etmek için omuz omuza durduk, elimizden geleni yaptık. Ancak bir de hiçbir şeyden haberi olmayan, bir anda kendisini kaos ortamının içinde bulan hayvanlar vardı ki hayvanlara duyarlı kesim dışında kimse onlardan haberdar olmadı, olsa da kimse bir şeyler yapmaya gerek duymadı. Bu süreçte kaç hayvanın katledildiğini bilmiyoruz hatta tahmin bile edemiyoruz çünkü hayvanlar bu gibi olaylarda ilk gözden çıkarılanlardan oldu hep.

Türkiye Uluslararası Hayvan Hakları Mahkemesi’ne şikayet ediliyor!

Gezi protestolarında katledilen tüm canlıları insan-hayvan demeden anmak ve kendi vatandaşına, insana, hayvana, doğaya yaşamı zindan eden Türkiye Cumhuriyeti devleti ve AKP hükûmeti hakkındaki, Uluslararası Hayvan Hakları Mahkemesi'ne şikâyetimizi duyurmak için sizi de basın açıklamamıza davet ediyoruz.

Yeryüzüne Özgürlük Derneği

Etkinlik linki: https://www.facebook.com/events/543828849004852/

DEMOKRAT HABER