HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Burası Kürdistan’dır” diyen esnaf Cemil Taşkesen’in gözaltına alınmasını sordu.

Gergerlioğlu’nun Soylu’ya sorduğu sorular şöyle:

“1. Esnaf Cemil Taşkesen’in Meral Akşener ile konuşmasında “Kürdistan” ifadesini kullandığı için gözaltına alındığı iddiası doğru mudur?

2. Bu iddia doğruysa “Kürdistan” kelimesi yasak mıdır? Eğer yasaksa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kürdistan” dediği ifadeleri sosyal medyada dolaşımdayken sadece Cumhurbaşkanı için mi serbesttir?

3. Bu gözaltının Meral Akşener’in Kürtlerin yoğunlukta yaşadıkları bölgelere gitmesinin önüne geçmek için olduğu iddiası doğru mudur? Eğer bu iddia doğruysa olayla ilgili görevi kötüye kullanan kolluk güçleri hakkında soruşturma açılmış mıdır?

4. Muhalefetin Kürtlerin yoğunlukta yaşadıkları bölgelere gitmemesi için bu gözaltının yapıldığı iddiası doğruysa başka siyasetçi ya da siyasi parti liderleri bölgeye gittiklerinde aynı uygulama yapılacak mıdır?

5.  Esnaf Cemil Taşkesen’in gözaltına alınıp evinin aranmasına kadar bütün detayların videosunun paylaşılmasındaki sebep nedir? Bu görüntülerin servis edilmesi ile kime ya da kimlere mesaj verilmek istenmektedir?

6. Cumhuriyet Bayramı’nda devletin yurttaşını daha iyi anlamak onun sorunlarına çözüm üretmek için uğraşması gerekirken ekonomik krizde bir esnafa bu muamelenin yapılmasından hükümet üyelerinden rahatsızlık duyan olmuş mudur?

7. Coğrafi bölge ifade eden “Kürdistan” kelimesini kullanan yurttaşa gözaltı yapıldıktan sonra “Trakya” “Anadolu” “Mezopotamya” gibi yine coğrafya belirten kelimeleri kullanan yurttaşlara da bu şekilde gözaltılar olacak mıdır?”