Milletvekilliği düşürülen ve ardından tutuklanarak Sincan Cezaevine gönderilen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’na ailesi tarafından gönderilen berenin “Kar maskesi olarak kullanılabilir” gerekçesiyle verilmediği ortaya çıktı.

Milletvekilliği boyunca cezaevlerindeki kötü koşulları dile getiren Gergerlioğlu, tutuklanmadan önce eldiven, bere gibi kıyafetlere dahi izin verilmemesini gündem etmişti.

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu 3 Nisan günü evine gelen polisler tarafından ayakkabısını giymesine bile müsaade edilmeden darbedilerek gözaltına alındı.

Gergerlioğlu’nun sağlık kontrolünde doktor, göğüs ve kalp ağrısı sebebiyle anjiyo önerip kardiyoloji bölümüne götürülmesi gerektiğini belirtti. Buna rağmen Gergerlioğlu cezaevine götürüldü.

Darp raporu da alan Gergerlioğlu, daha sonra Ankara Şehir Hastanesine getirildi.

Anjiyo olan Gergerlioğlu, tansiyonunun yüksek olması sebebiyle yoğun bakıma alındı ancak ardından apar topar cezaevine getirildi.

HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun oğlu Salih Gergerlioğlu Evrensel’den Sinem Uğurlu’ya açıklamalarda bulundu.

"ÜŞÜDÜĞÜNÜ SÖYLEMİŞTİ ANCAK BEREYE İZİN VERMEDİLER"

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun sağlık durumunun ve moralinin iyi olduğunu aktaran oğul Gergerlioğlu, cezaevi koşullarına dair de bilgi verdi:

“Cezaevine bere getirmiştik ve oradaki gardiyanlar berenin kar maskesi yapılabileceğini söyleyerek berenin girişine izin vermemişler. İçerisi soğuk oluyor demişti, üşüdüğünü söylemişti, kazak vb. de götürmüştük ancak bereye izin vermemişler. Bir de kitap sınırlaması uygulanıyormuş Sincan Cezaevinde, bu konudan biraz şikayetçi”

"AİLESİ OLARAK ONUN ARKASINDAYIZ"

Ailesi olarak Gergerlioğlu’na moral ve güç vermeye devam edeceklerini aktaran Salih Gergerlioğlu, “Annem MS hastası benim. Onun üzülmemesini sağlamaya çalışıyoruz. Son bir buçuk ayda zaten kendimizi alıştırmaya çalışıyorduk, cezaevine gireceğini bildiğimizden ötürü. Ama buna nasıl alışılır tam bilmiyoruz, alışmamak da lazım bir bakıma. Ailesi olarak da onun arkasındayız, bedel ödüyorsa da arkasındayız” dedi.

"İNSAN HAKLARI MÜCADELESİNİ DEVAM ETTİRECEĞİM"

“Biz onun sesinin kısılmasına asla izin vermeyeceğiz” diyen Salih Gergerlioğlu, “Haftada bir gün yaptığı ÖFG TV’deki programı ben devam ettirmek istiyorum. Önümüzdeki günlerde bir mektup kampanyası yapılacak. Ben oğlu olarak sürekli mücadeleyi devam ettireceğimi ve insan hakları mücadelesinin önemini babamdan aldığım ilhamla bildiğim için bunu devam ettireceğimi belirtiyorum” diye konuştu.

"AYM’DEN HAK İHLALİ KARARI VERMESİNİ BEKLİYORUZ"

Hukuki sürece dair de bilgi veren Gergerlioğlu, “Anayasa Mahkemesinin esastan yaptığımız süreci incelemesini ve karara bağlamasını bekliyoruz. Çünkü çok ciddi bir hak ihlali var ortada. Enis Berberoğlu kararı daha 2-3 ay önce açıklandı, hak ihlali şeklinde. Başka örnekler de var. AYM’nin hak ihlali dışında bir karar vermesini beklemiyoruz. Bunun da en kısa sürede açıklanmasını bekliyoruz” dedi.

CHP ELEŞTİRİSİ

Salih Gergerlioğlu bu süreçte Meclisteki muhalefet partilerinden gerekli desteği göremediklerini aktararak şunları söyledi:

“HDP dışında bu mücadelenin yanında duran olmadı. CHP içerisinde farklı isimler nöbetine destek vermişlerdi. Ama partisel bir duruş bakımından biz HDP dışında beklediğimizi alamadık. Zaten babam da bunun sitemini etti. ‘Ben zamanında CHP’nin Adalet Yürüyüşü’ne tam destek vermiş biriyim, şimdi kendileri bu adalet nöbetinde benim yanımda durmuyorlarsa, bir daha da demokrasi ve hukuktan bahsetmesinler’ dedi, muhalefetin sessiz kalan kısmına. Basın mensupları soru sorduğunda, kınayarak geçiştirerek, ‘Hukuk devletine yakışmıyor’ şeklinde açıklamalarda bulundular. Ama bunu herkes yapabiliyor. Ana muhalefet partisinin, diğer partilerin buna net bir dille tepki göstermesi ve bu konuda bir demokrasi ittifakı gerçekleştirilmesi gerekiyordu. Çünkü bugün değilse ne zaman? Halkın vekiline, iradesine sayısız kez darbe yapıldı. Babam bir insan hakları aktivisti olarak da öne çıkıyor. Bu adalet arayışında birleşilmeyecekse, muhalefet partileri neden muhalefet ediyorlar?”

CEZAEVİNDE BEREYE İZİN VERİLMEMESİNİ VEKİLKEN GÜNDEME GETİRMİŞTİ

Ömer Faruk Gergerlioğlu, 15 Aralık 2020’de ÖFG TV’de Milletvekili Filiz Kerestecioğlu ile birlikte yaptığı bir programda, cezaevindeki kötü koşulları aktarmış ve koğuşların yeterince ısıtılmamasını, eldiven, bere gibi kıyafetlere dahi izin verilmemesini gündem etmişti.