General McKenzie, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Başkomutanı Mazlum Abdi ile ABD'nin Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi konusundaki tutumunu ve ABD'nin Afganistan'dan çekilmesinin Türkiye'ye etkileri konusunda kapalı bir görüşme yaptı.

Adının açıklanmaması koşuluyla Medya News'e konuşan bir kaynağa göre McKenzie, Abdi'ye ABD'nin SDG ile işbirliği ve desteğinin devam edeceğini söyledi.

ABD'li General, Rojava’daki siyasi yapı ve ortamın da Afganistan ile aynı bağlamda değerlendirilemeyeceğini çünkü kendi öz örgütlenmesi ve dinamikleri olduğu görüşünü dile getirdi.

Edinilen bilgiye göre, IŞİD gerçek bir tehdit ve tehlike olmaya devam ederken, ABD'nin IŞİD'e karşı mücadelede SDG ile arasındaki ortaklığı sürdürmek için Kuzeydoğu Suriye'de kalmaya kararlı olduğu da 'kapı arkası' toplantısında güçlü bir şekilde iletildi.

Komutanlar, IŞİD'in Irak ve Suriye'de, özellikle de yetim çocukları saflarına kattığı bildirilen Deyrizor çevresinde hala çok aktif olduğu bilgisini paylaştı.

ABD güçlerinin, petrol kuyularının buradan bir gelir elde edebilecek IŞİD'in eline geçmemesi için Kuzeydoğu Suriye'deki petrol sahalarını korumaya devam edeceği de öğrenildi.

Kaynak: Artı Gerçek