Gazeteci Ömer Şahin'in Kanal A’daki "Görüş Farkı" programına katılan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ'dan çarpıcı açıklamalar geldi. Hükümet'in atacağı adımların sinyalini veren Bozdağ, Genelkurmay'ı Milli Savunma Bakanlığı'na bağlamak istediklerini söyledi.

"Genelkurmay, ne Başbakan'a ne de 'Başkomutanı' olan Cumhurbaşkanı'na bağlı değil. Sadece Başbakan'a karşı sorumlu. Bağlılığın olmadığı yerde sorumluluk ne kadar olur?" diyen Bozdağ, şöyle devam etti: "Bu demokrasi açısından bir ayıptır. Bu ayıbın uzlaşma zemininde düzeltilmesi, demokratik devletlerde olması gereken yer nereyse onu temin etmek hepimizin görevidir". Bu konunun Anayasa değişikliği görüşmelerinde gündeme geleceğini söyleyen Bekir Bozdağ, uzlaşma sağlanması durumunda gerekli adımların atılacağını da ekledi.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, askeri yargının varlığını da tartışmaya açtı. Askeri yargı-sivil yargı ayrımının demokratik olmadığını savunan Bozdağ," Devlet bir tane ise yargıda bir tanedir. İki tane yargı olmaz. Yargının tekliği, devletin de tekliğini gösterir" görüşünü savundu. Toplum kesimlerinde bu konuda uzlaşma olduğunu öne süren Bozdağ, siyasetçilerin de 12 Haziran da çıkan tabloyu dikkate alarak bu konuda çalışma yapması gerektiğini söyledi. Bozdağ, Meclis'te uzlaşma sağlanması durumunda askeri yargının kaldırılması ve yargı birliğinin sağlanmasından yana olduklarını da kaydetti.

GENÇ SUBAYLAR RAHATSIZ DEĞİL, MİLLET İSTİFALARDAN MEMMUN

Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner ve Kuvvet Komutanları'nın istifalarını da değerlendiren Bekir Bozdağ, kamuoyunda sadece yüzde 10'luk kesimin bu duruma tepki gösterdiğine işaret etti. Bozdağ, "Bu tavrı millet doğru karşılamadı. Komutanların emeklilik talebi sonrası kamuoyunda memnuniyet çıktı." Dedi. Geçmiş yıllarda "genç subaylar rahatsız" manşetleri atıldığına dikkat çeken Bozdağ, bugün itibarıyle Silahlı Kuvvetlerde bir sorun olmadığını söylerken, "TSK'da huzursuzluk olduğunu düşünmüyorum. Olsaydı kamuoyuna yansır, yansıtılır, emareleri ortaya çıkardı" diye konuştu.

YAŞ'TA BAŞBAKAN'IN EŞBAŞKANI OLAMAZ

Başbakan Yardımcısı Bozdağ, YAŞ toplantısında Başbakan Erdoğan'ın masanın başında tek başına oturmasının geçici değil, kalıcı bir görüntü olacağını savundu. Başbakan ile Genelkurmay Başkanı'nın yan yana oturmasının kanun ve teamül değil, fiili durum olduğunu öne süren Bozdağ, "O görüntü doğru değildi. Başbakan'ın ortağı, eşbaşkanı yoktur. Çünkü YAŞ'ın başkanı Başbakandır" dedi. Bozdağ, 30 Ağustos törenlerinde TBMM Başkanı ve Başbakanların ev sahibi olan Genelkurmay Başkanları'nı beklemesi ve sıraya girmesi uygulamasının da kalktığını söyledi. Bu konuda daha önceden yapılan bir düzenleme olduğunu söyleyen Bozdağ, ilk uygulamanın önümüzdeki 30 Ağustos'ta olacağını kaydetti.

GENERAL SAYISI FAZLA

Bekir Bozdağ, tutuklu subayların Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadelesinde bir zafiyete yol açmayacağını savundu. Başka ülkelerle karşılaştırıldığında TSK'da general, subay fazlalığı olduğunu söyleyen Bozdağ, "Terörle mücadele dahil pek çok alanda sev ve idareyi yapacak olgunlukta subay, general, astsubayımız vardır. Görevlerinin de başındadırlar. Boşluk da yoktur" dedi. Bozdağ, cezaevinde tutuklu olan subaylardan hiçbirisinin görevleriyle ilgili suç iddialarından dolayı içerde olmadıklarına da dikkat çekti. Herkesin yargı sürecine saygılı olmasını da isteyen Bozdağ, "Bir kişinin yanlışı o kurumu lekelemez. Gerçeklerin ortaya çıkması TSK'yı da zayıflatmaz, aksine güçlendirir. Bakışları olumlu değiştirir" şeklinde konuştu.

27 NİSAN MUHTIRASI YIRTIP ÇÖPE ATTIĞIMIZ KAĞIT PARÇASIDIR

27 Nisan e-muhtırasının Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden halen kaldırılmamış olmasını da değerlendiren Başbakan Yardımcısı Bozdağ şunları söyledi:" 27 Nisan e-muhtırası hükümet tarafından yırtılmış, layık olduğu yere, çöpe atılmış bir belgedir. Kıymeti harbiyesi de yoktur. Orada durmasının, kaldırılmasının bir anlamı yoktur. O bir utanç belgesi olarak nerede durursa dursun. Herkes nezdinde çöpteki bir kağıt parçasıdır"