Yeni nesil yazar kasada belirsizlik yok: Geri sayım başladı!

Yeni nesil yazar kasada belirsizlik yok: Geri sayım başladı!

Gelirler İdaresi Başkanlığı (GİB) tarafından, Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar (YN ÖKC) ile ilgili belirsizlikler, yayınlanan yeni tebliğ ile ortadan kalktı. Son tarih: 2017 sonu. Sürecin öncü firması Arkhe Yazılım Teknolojileri, konu ile ilgili danışmanlık vererek işletmelere destek oluyor.

GİB’in, ‘Kayıt Dışı Ekonomi ile Mücadele Eylem Stratejisi’ doğrultusunda, eski tip yazar kasa kullanan, perakende mal ve hizmet satışı yapan tüm ticari işletmeleri kapsayan YN ÖKC’ye geçiş süreci, artık bir sır perdesi olmaktan çıktı. 483 Sıra No’lu yeni tebliğ; 30.09.2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı.

Tebliğ, sürecin ertelendiği, yeni nesil yazarkasa kullanım zorunluluğunun biteceği gibi söylentilere noktayı koyan nitelikte. 2017 yılı sonuna kadar mükellef grubun YN ÖKC’ye geçmesi gerekiyor.

Yeni tebliğ; yeni işe başlayacak veya şube işyeri açacaklardan, yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere uygulanacak cezai müeyyidelere, e-Fatura, e-Arşiv, e- Defter uygulamalarına kadar pek çok konuyu kapsıyor ve netleştiriyor. Yeni tebliğin öne çıkan bazı maddeleri özetle;

 • 2016 yılı cirosu 150 Bin TL'den az olan mükellefler için, 01/01/2018 tarihinden itibaren YN ÖKC almaları zorunludur.
 • Bankalar mobil pos vermeyecektir.
 • YN ÖKC kullanması gerekirken mobil banka pos kullanan mükelleflerin tespiti halinde, her bir tespit için ayrı ayrı olmak üzere 213 sayılı kanunun mükerrer 355. maddesine göre özel usulsüzlük cezası uygulanacaktır.
 • Bilgisayar bağlantılı kullanabilen FP-300 ve FT-202 YN ÖKC’ye, banka posu bağlanabilecek veya banka poslarını bilgisayara entegre ederek kullanabilecekler.
 • E-fatura ve E-arşiv kullanmakta olan 20 adet ve üzeri yazarkasa kullanan aşağıdaki maddelerden ikisine sahip olan mükelleflerin YN ÖKC kullanımı insiyatiflerine bırakılmıştır;
  • 2016 yılı satışları veya gayri safi iş hasılatı toplamının 10 milyon TL’yi aşması,
  • 2016 yılı bilanço aktif toplamının 10 milyon TL’yi aşması,
  • 2016 yılı bilanço öz sermaye veya öz kaynak toplamının 1 milyon TL’yi aşması.

Resmi Gazete’de yayınlanan kapsamlı tebliği detaylı incelemek için aşağıdaki linke tıklayınız. http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/09/20170930-18.htm

Geri sayım başlarken, yoğun ve geniş kapsamlı Ar-ge çalışmalarıyla, sürecin en donanımlı ve öncü firması Arkhe Yazılım Teknolojileri, işletmelere rahat bir nefes aldırmayı hedefleyerek geçiş süreciyle ilgili her konuda danışmanlık veriyor.

13 yıldır, Ödeme Çözümü Sistemleri’nde uzman Arkhe Yazılım; rakiplerinden ayrışan, 'ilk ve tek tam entegrasyonlu’ ürünü Denge’li Yazar Kasa Pos ile 'kasada', 'masada' ve 'kapıda' dört dörtlük hizmet konforu, tek başına pos sistemi' özelliği ile servis yapılabilen her yerde, satış olanağı sunuyor.

Denge’li Yazar Kasa Pos, satış ve yoğunluğun olduğu tüm noktalarda, mobil pos esnekliği ve off-line olma hızıyla işletmelere büyük kolaylık sağlıyor. Tek cihazla işletmenin anlık büyüme kapasitesi olan bir sisteme kavuşmasına olanak tanıyor.

Bir merkeze bağlı şube terminali gibi çalışabildiği için tüm verilerin merkezde birleşmesini sağlıyor, merkezde tanımlanmış; ürün, fiyat, kampanya bilgilerini anlık olarak alıp kullanabiliyor.

Tüm ödemelerin anlık maliyeye ulaştığı bu yeni dönemde, personel hatalarının da önüne geçen üstünlüklerle dolu Denge’li Yazar Kasa Pos ile müşterinin hesap talebinde, personel kaynaklı bir nedenle ödemenin adisyondan farklı gerçekleşmesi halinde, mevcut sistemlerde mümkün olmayan adisyon düzeltmesi hızlı bir şekilde gerçekleştirilebiliyor, fiş kesilerek işlem tamamlanıyor.

Özellikle paket servis çalışan restoranlarda önem kazanan off-line adisyon takibi sayesinde ‘kapıda’ da tam performansla çalışan Denge’li Yazar Kasa Pos, cari bilgilere erişim, paket teslim saatinin kayıt altına alınması, adisyon düzeltmelerinin on-line sisteme yansıması gibi birçok önemli işlemi de anında yerine getirebiliyor.

Bir başka pos sistemine ihtiyaç duymadan çalışabilen, kompleks bir pos sistemi özelliğine sahip Denge’li Yazar Kasa Pos, kantinden, köşe başı büfesine, plaj ve benzeri pek çok seyyar satış noktasında kullanılabiliyor. Tasarlanabilir ekran yapısıyla kullanıcı dostu bir arayüz imkanı sağlıyor. Her işletme, kendi operasyonuna göre özelleştirmeler yapabiliyor. Satışlar merkez veri tabanına da anlık olarak ulaştığından işletmenin, sadece eft-pos yazar kasa yatırımı yaparak yüzlerce gelir merkezinin on-line yönetimi mümkün hale geliyor. Bu özellikleriyle Denge’li Yazar Kasa Pos, geri dönüşümü en hızlı yeni nesil yazar kasa pos çözümü haline geliyor.

Denge restorant otomasyon yazılımı sistemi (adisyon otomasyon programı) ile restoran, lokanta, bar ve yemek sektörü işletmeleri güç kazanıyor.

Denge’li Yazar Kasa Pos, 7/24 destek garantisi ile satışa sunuluyor.

Güçlü ekibi, ileri teknolojisi ve Denge markasıyla konuk ağırlama sektörüne özel çözümler sunan Arkhe, yeni nesil yazar kasada devrim niteliği taşıyan ürünü ile tüm perakende satış sektörü ihtiyaçlarına yanıt verebilecek yapıda.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER