Yapı Kimyasalları Nedir? Türleri Nelerdir?

Yapı Kimyasalları Nedir? Türleri Nelerdir?

Bina yapımında ve inşaat sektöründe geniş yer kaplayan materyallerin başında yapı kimyasalları gelir. Günümüzde yapı kimyasalları olarak kullanılan malzemelerin birçoğu, teknolojik ürünlerden meydana gelmektedir. İnşaat sektöründe sıklıkla ihtiyaç duyulan yapı kimyasalları birçok aşamada kullanım kolaylığı ile karşınıza çıkar.

Yapı kimyasalları özellikle levha, fayans ve zemin yapıştırma işlemlerinde etkin rol oynar. Yapı kimyasallarının inşaat alanında geniş yer kaplamasının birden çok nedeni vardır. Genelde yapı malzemesinin dayanıklılığı ön plana çıkar. Ancak günümüzde birçok kullanıcı yapı kimyasallarını çevre dostu olması nedeni ile sıklıkla tercih eder.

Kullanımı gittikçe yaygınlaşana yapı kimyasalları, inşaat ortamında ihtiyaç duyulan birçok ürün ve malzemenin yapımında etkin rol oynar. En küçük yapılardan en büyük inşaat çalışmalarına kadar pek çok alanda yapı kimyasalları büyük bir yer kaplar.

Kolay bir şekilde kullanılabilen yapı kimyasalları, genel olarak inşaat alanında yapılan pek çok faaliyeti ve yapım sürecini ez aza indirir. Hız ve dayanıklılık açısından birçok özelliği bir arada sunan yapı kimyasalları, işlem süresini azaltma konusunda etkin bir rol oynar.

Yapı kimyasalları bina ve inşaat alanında kullanılsa da malzeme bazında birçok ürünün içeresindeki yerini alır. Genel olarak, yapı kimyasallarının yer aldığı başlıca malzeme türleri yalıtım, yapısal güçlendirme, endüstriyel zemin ürünleri ve yapıştırma şeklinde sıralanabilir. Genel olarak yapı kimyasalları türlerine göre dört grupta incelenebilir.

Su Yalıtım Yapı Kimyasalları

Yapı kimyasalları su yalıtımında mantolama, sıva ve yapıştırma özelliği ile yer alır. Buna göre, tesisat işlemleri, su depoları, yüzme alanları ve su yalıtım kimyasalları gibi alanlarda bu kimyasalların desteğine ihtiyaç duyulur.

Yapısal Güçlendirme Ürünleri

Yapısal güçlendirme en temel anlamı ile onarım işlemlerinde karşınıza çıkar. Özellikle bağlayıcı maddeler yapısal güçlendirmede etkin rol oynar. Yapısal güçlendirme sayesinde beton yapıları çok daha güçlü ve dayanıklı hale getirmek mümkündür.

Beton Katkılı Yapı Kimyasalları

Beton yapı kimyasalları ile yapım maliyetini düşürmek mümkün hale gelir. Buna göre hazırlanan beyo karışımın üzerine dökülmeden önce eklenmesi sağlanır. Beton kalitesini artırmak için bu kimyasallar etkin bir destek sunar.

Endüstriyel Zemin Ürünleri Yapı Kimyasalları

Endüstriyel zemin ürünlerinde kullanılan yapı kimyasalları çoğunlukla beton kür, beton cilası, epoksi astar, epoksi boya, yüzey sertleştirici, çap ve epoksi zemin kaplama şekli ile karşınıza çıkar.

Kimteks, yapı kimyasalları alanındaki geniş ürün yelpazesi ve dağıtım ağı ile kaliteli hizmet vermektedir. Kimteks’in ürün çeşitleri arasında yer alan selüloz, toz polimer, biyosit ve diğer yan ürünler bulunmaktadır. Kimteks’in distribütörlüğünü yaptığı Argon Kimya, Head, Lamirsa ve Vinavil bu alanda en çok tercih edilen markalardır.

https://www.kimteks.org/


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER