Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek, çocuğu olmayan ailelere uygulanan bir tedavi şeklidir. Teknik uzun süredir kullanılan ve tercih edilen bir yöntemdir. Özellikle de kısırlık tedavilerinde en fazla tercih edilen yöntemdir. Kişilerin kısırlık nedeni ile enfeksiyon nedeni ile ya da farklı bir çok nedenden dolayı bebek sahibi olamamaları nedeni ile uygulanan bir tedavi şeklidir. Tüp bebek uygulaması; erkeklerin spermlerinin ve kadınların yumurtalarının vücut dışındaki bir laboratuvar ortamı içerisinde bir araya getirilmesi ve döllemenin gerçekleştirilmesi ile meydana gelen bir uygulamadır. Yumurtaların döllenerek bölünmeye başlaması ve ardından embriyo gelişim aşamaları laboratuvar ortamı içerisinde gerçekleştirilir. Ardından da annenin rahmine yerleştirilir. Laboratuvar ortamında gerçekleştirilen bu aşamaların ardından anne rahmine yerleştirilmesi ile doğal yol ile meydana gelen hamilelikten herhangi bir farkı kalmamış olur. Oluşan tek fark döllenme olayının anne rahminde değil laboratuvar ortamında gerçekleşmesidir.

Kıbrıs tüp bebek merkezi doktorları bu konuda bizlere bilgiler vermişlerdir.

Tüp Bebek Yöntemi Ne Zaman Uygulanmalıdır?

35 yaşından küçük olan ve sağlık açısından hamile kalmasına engel olacak herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan aynı zaman da korunmasız olarak bir sene boyunca ilişkiye giren ancak hamile kalamayan kişilerin incelemeye alınması gerekir. Eğer gerekli görülürse tedavi uygulanmalıdır. 35 yaşından büyük olan aynı zaman da hamile kalmasına engel olan bir rahatsızlığı bulunan kadınların 6 ay hamile kalmayı denemeleri yeterlidir. Eğer 6 ayın sonunda hamile kalınmaz ise o zaman tedaviye başlanır.

Tüp Bebek Uygulaması Nasıl Gerçekleştirilir?

Tüp bebek uygulaması iki ayrı şekilde yerine getirilir. Bunlardan ilki laboratuvar ortamında dölleme işleminin yerine getirilmesi ile yapılır. Diğer uygulama ise mikroskop ile spermlerin pipet yardımı ile yumurtalara enjekte edilmesi ile yerine getirilir. Bu uygulamalar kişilerin özelliklerine bakılarak tercih edilir.

Tüp Bebek Uygulamasının Kaç Kere Denenmesi Gerekir?

Tüp bebek uygulamasının 3 kez yapılması önerilen deneme sayısıdır. Çünkü 3 denemeden sonrası için kişilerin hamile kalma şansları düşüktür. Ancak yine de hamile kalma durumları vardır.

Kaç Yaşına Kadar Tüp Bebek Uygulamasının Yapılması Gerekir?

Kadınların 45 yaşına gelene kadar tüp bebek uygulaması yaptırma şansları vardır. Ancak bu süreçte kadınların 40 yaşından sonra hamile kalma şanslarının azaldığının unutulmaması gerekir. Genç yaşlardaki kadınların hamile kalma olasılıkları çok daha yüksektir. Yaşı büyük olan kadınlar için denemenin daha fazla sayıda yapılması gerekebilir.

Tüp Bebek Başarı Oranı Nedir?

Tüp bebek uygulamasının başarısı annenin embriyo kalitesine ve yaşına bağlıdır. 30 yaşından küçük olan kadınlardaki başarı sayısı yüzde altmış olur. 40 yaşından büyük olan kadınlarda ise yüzde yirmilik bir başarı oranı bulunur.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER