Sarımsak Çayı (Garlic Tea) nedir?

Merak ettiğiniz her şey…

Sarımsak Çayı (Garlic Tea) nedir?

Faydaları saymakla bitmeyen, birçok ünlü ismin zayıflamak ve formda kullanmak için tükettiği sarımsak çayı (garlik tea) hakkında merak ettiğiniz her şey burada.

Sarımsak; yemeklerde sıkça kullanılan, lezzetinin yanı sıra bir çok faydası olan bir bitkidir. Sarımsağın antibiyotik özelliğinin yanı sıra birçok faydası bulunmaktadır. Özellikle çiğ halde alındığında daha yararlı olmaktadır, ancak keskin tadı nedeniyle bu haliyle tüketilmesi biraz zordur. Bu nedenle sarımsak çayı (garlic tea) sizler için alternatif bir çözüm olabilir.

SARIMSAK ÇAYI NEDİR

Sarımsak çayı (garlic tea) adından da anlaşıldığı gibi sarımsak ile yapılan bir çaydır. Sadece sarımsak ile yapılabildiği gibi içerisine farklı bitkilerde katılabilmektedir. Özellikle son günlerde Angelina Jolie'nin sarımsak çayı içtiğinin duyulması ile birlikte çok konuşulmaya başlandı. Angelina Jolie'nin zayıflamak için sarımsak çayı kullandığının duyulması üzerine ülkemizde de bir çok ünlü sanatçı sarımsak çayı ile gündeme geldiler. Formda kalmayı ve zayıflamayı sağlayan bu çay sayesinde bir ayda 8 kilo verdikleri biliniyor.

SARIMSAK ÇAYI NASIL YAPILIR

İki diş sarımsağı 200-300 ml su içerisinde ocağa koyun ve suyun kaynamasını müteakip hemen ateşten alın. Su ılıklaştıktan sonra çeyrek veya yarım limon suyu ile bir tatlı kaşığı balı karıştırın. Burada balı ve limonu su kaynarken katmamaya dikkat edin. Çayın ölçüsü her bir kupa için iki diş sarımsaktır. Buna göre ayarlamalısınız. Hazırladığınız bu çayı ağzı kapalı bir şişe içerisinde buzdolabınızda muhafaza edebilirsiniz. Sarımsak Çayını en fazla iki gün içinde tüketmenizi öneririz.

SARIMSAK ÇAYI FAYDALARI

Sarımsak çayının zayıflatıcı ve formu koruyucu etkisinin yanı sıra birçok faydası bulunmaktadır. Çoğu insan hastalıktan önce tedbir almayı ve ilaç kullanmadan önce doğal yöntemlerle iyileşmeyi tercih etmektedir. Özellikle sonbahar kış mevsimlerinin etkisini göstermeye başladığı şu günlerde soğuk algınlığı en sık görülen hastalıklar arasındadır. Hastalığa yakalanmamak için bağışıklık sistemi takviye gıdalarla güçlendirilmelidir. Bitkisel tedavi uzmanları bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve hastalık semptomlarının azaltılmasında sarımsak çayını önermektedir.

-          Sindirim sistemimizi temizlemektedir.

-          Gribe çok iyi gelmektedir.

-          Sinüsleri açmakta ve rahatlatmaktadır.

-          Gaz giderici etkisi bulunmaktadır.

-          Kalp dostudur ve kalbinizi korumaktadır.

-          Midedeki zararlı parazitleri temizleyici etkisi bulunmaktadır.

-          Buharı solunursa bronşite iyi gelmektedir.

-          Enfeksiyonlar için direnci artırmaktadır.

-          İçerisinde mineral ve vitaminler bol miktardadır.

-          Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir.

ETİKETLER: sarımsak, sarımsak çayı, faydaları, nasıl yapılır, garlic tea

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2018, 22:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER