Saç Bakımı İçin Faydalı Tüyolar

Saç Bakımı İçin Faydalı Tüyolar

Kadın erkek fark etmeden herkes her zaman saçlarının canlı, dolgun, hacimli ve parlak bir görünüm de kalmasını ister. Bu yüzden de birçok saç bakım ürünü kullanır farklı saç bakım ürünlerini deneriz. Her ne kadar saç bakımına dikkat etmeye çalışsak da saç bakımında yaptığımız bazı hatalar vardır. Saç bakımı için uygulayacağınız birkaç küçük tüyo ile saçlarınızda istediğiniz etkiyi çok daha kolay yakalayabilirsiniz. Saç bakımınızın daha etkili bir şekilde gerçekleşmesine ve kısa zamanda saçlarınızın daha iyi bir görünüm kazanmasına yardımcı olacak bazı tüyolar;

Öncelikle saçları yıkama aşamasında dikkat etmeniz gereken bazı durumlar vardır. Şampuanlar saçlarınızdaki yağ, kir ve toz gibi kalıntıları arındırmaya yardımcı olsa da saçlarınızda nem kaybı yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle özellikle kuru saç tipine sahip olan kişiler, saçlarını yıkamadan önce haftada 1 ya da 2 kere doğal yağların gücünden yararlanabilir. Saçlarınızı yıkamadan 30-40 dakika önce saçlarınıza Hindistan Cevizi Yağı, Zeytin Yağı veya Badem Yağı gibi besleyici yağları uygulayın 30-40 dakika kadar bekleyin ve sonrasında saçlarınızı arındırın. Bu sayede saçınıza önceden vereceğiniz nem desteği ile şampuanların saçlarınızda neden olabileceği nem kaybını en aza indirebilirsiniz.

Saçları arındırma işlemi sırasında yapılan en büyük yanlışlardan biri saçları sıcak su ile yıkamaktır. Sıcak su saçlarınızda nem kaybı oluşmasına neden olabilir. Saçlarınızı her zaman soğuk ya da ılık su ile yıkamanız saçlarınızın nem kaybetmesini engeller. Özellikle soğuk su, saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olarak saçlarınızın beslenmesine destek verir. Yağlı saç tipine sahip olan kişiler sıklıkla saçlarını her gün yıkamayı tercih ederler. Saçlarınız yağlı da olsa saçlarınızı her gün yıkamak saçınıza zarar verir. Yağlı saçlarınızdan aşırı rahatsız oluyorsanız en azından gün aşırı yıkamanız bile saçlarınızda iyi bir etki yaratacaktır. Şampuanların içerikleri de saç bakımında oldukça önemlidir. Doğal içeriklerle zenginleştirilmiş ürünler saçlarınızın zarar görmesine engel olmanıza destek verir.

Doğal içerikli şampuanlar bulmakta zorlanan kişilerin bazı marka önerileri;

Vichy, 1931 yılında Fransa’da kurulmuş bir marka olup kurulduğundan bu yana geliştirdiği bakım ürünleriyle dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Saç bakımı ürünlerinde bitkisel özlerden faydalanan Vichy Dercos, dermatolojik kontroller altında ürünlerini test etmektedir. Bunun yanı sıra ürünleri kullanıcılarıyla da test eden ve kullanıcılarından birebir dönüş alan bir marka, aldığı geri dönüşlerle ürünleri en iyi şekilde geliştirmeyi misyon edinmiştir. Saç dökülmesi sorunu yaşayan, saçlarında kepek problemi olan kişilerin yanı sıra saçlarını nazik bir şekilde arındırmak ve beslemek isteyen kişiler için saç bakım ürünleri geliştirmekte olan Vichy Dercos, güvenle tercih edebileceğiniz bir markadır. Patentli formülünde yer alan Aminexil maddesi, saç dökülmesini engellemeye ve saçı kuvvetlendirmeye destek verir. Saçları arındırırken saçları besler ve parlaklık kazanması için çabalar.

Zigavus, 2007 yılında İzmir'de kurulmuş bir marka olup, Türkiye'deki ilk kokusuz Sarımsaklı Şampuan’ı üreterek dikkatleri üzerine çekmiştir. Özellikle saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin oldukça memnun kaldığı kokusuz Sarımsaklı Şampuan’ın yanı sıra bitkisel şampuan, bebek bakım ürünleri, güneş koruyucu ürünler geliştiren Zigavus saç bakımınızda rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir markadır.

Bitkisel içerikleriyle dikkat çeken bir diğer marka Urtekram da saç bakımınızda rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir markadır. Ana merkezi Danimarka’da olan Urtekram, ürünlerini hayvanlar üzerinde test etmemektedir. Biberiye özlü şampuanları ile ince telli saçların bakımına hitap eden marka Hindistan cevizi içerikli şampuanı ile de normal saçlara hitap etmektedir. Bitki ve yağların mucizelerini şampuanlarına yansıtan Urtekram, her tipten saç probleminin giderilmesine ve saçların canlılığını yeniden yakalamasına destek verir.

Saç yıkama ve şampuan tüyolarının dışında saç bakımınız için başka bir tüyo olarak mikrofiber bir havlu tercih edebilirsiniz. Normal havlulular saçlarınızın karışmasına, elektriklenerek kabarmasına ve saçlarınızın kırılmasına neden olabilir. Mikrofiber havlular saçlarınızı kırmadan ve elektriklendirmeden kurutmanıza destek verir.

Saçlarınızı tararken kökten uca doğru taramak saçlarınızın daha fazla kırılmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle uçların üstünden birkaç defa tarakla geçtikten sonra yavaş yavaş yukarı çıkarak saçlarınızı aşağı doğru fırçalamanız tavsiye edilmektedir.

Saçlarınızı ısı ve güneş gibi etkenlere karşı korumaya yardımcı olan ürünleri kullanmayı atlamamalı ancak sadece gündüz değil geceleyin de saç bakımınıza dikkat etmelisiniz. Uyumadan önce saçlarınızı topluyorsanız sıkı bir şekilde değil hafif gevşek bir şekilde toplamanız tavsiye edilir. Sıkı toplamak saçlarınızın kırılmasına ya da çekilmesine neden olabilmektedir. İpek yastık kılıfı ya da ipek eşarp kullanarak da saçlarınızın gece bakımına dikkat edebilirsiniz. Pamuklu yastık kılıfları, saçlarınızın kurumasına ve kırılmasına neden olabilmektedir. Özellikle saç uçlarındaki kırık oluşumunu engellemek ve saç uçlarındaki nem kaybını giderebilmek için geceleri yatmadan önce saçlarınızın uçlarına Zeytinyağı, badem yağı ya da argan yağı gibi yağları sürerek saç uçlarınızın beslenmesine destek verebilirsiniz. Nem saçınızın canlı ve sağlıklı görünüm kazanması için çok önemlidir. Bu nedenle her zaman saçlarınızın nem açısından dengede olduğundan emin olmaya çalışın.

Tıkla, Demokrat Haber’e Şimdi Destek Ol >>>

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER