Perakende mağazalarında dijital dönüşüm

Perakende mağazalarında dijital dönüşüm

Ürün ve hizmet alışverişine dayanan ilişkiler ağını barındıran perakende sektö trendlerin belirlendiği ve etkisinin ölçüldüğü bir mecra olarak öne çıkıyor. Tüketimin nabzının attığı sektör dijital ve teknolojik gelişmelerin etkisiyle değişirken perakende mağazacılığı dijital mağazacılık kavramını ortaya çıkarıyor. Bu yazımızda perakende mağazalarında dijital dönüşüm hakkında yazdık.

2023’te küresel ölçekte 30 trilyon doları aşacağı tahmin edilen perakende sektörü, teknolojik dönüşümün en çetin olduğu sektörlerin başında geliyor. Bu şartlarda müşteri memnuniyetini ve karlılığı artırmak için teknolojileri doğru konumlandırmak kritik önem taşıyor.

Güvenli bir web sitesi

Dijital mağazacılık ve fiziksel mağazacılık iç içe geçiyor. Cirolarının önemli bir kısmını mağazayı ziyaret eden müşteriden elde eden perakende sektörü pandemi süreciyle birlikte e-ticaret kanalı ziyaretçilerinden elde etmeye başladı. Sosyal izolasyonla gelen yaşam tarzı değişikleri perakende sektöründe web sitesini trend hale getiriyor. Dijital cüzdan, sanal POS, sanal kart gibi alternatif ödeme yöntemleri daha çok kitleye ulaşmaya ve rekabet şartlarında avantaj elde etmeye olanak tanıyor.

Satışı artırmada önemli bir kanal haline gelen web sitelerinin beklenen etkiyi yaratabilmesi güvenlik önlemleri almayı gerektiriyor. Dünya ekonomisinde her yıl ortalama 3 trilyon dolar zarar meydana getiren siber saldırıların varlığı e-ticareti güvenlik açısından şüpheli konumuna düşürüyor. Bu nedenle güvenlik duvarları ile internet ve yerel ağ arasındaki iletişimin güvenilirliğini sağlamak, müşteri bilgilerinin güvenli ortamda iletilmesini sağlayan SSL güvenlik katmanı kullanmak gerekiyor.

Başarılı bir strateji: Omni-channel (çok kanallı) pazarlama yaklaşımı

Online ve offline kanallarda pazarlama stratejilerinin, birbirine paralel olarak devam ettiği omni-channel pazarlama yaklaşımı, tüketiciyi dijital ve fiziki kanalların hepsinde yakalamayı sağlıyor. Omni-channel pazarlama; sanal gerçeklik ya da artırılmış gerçeklik gibi yeni teknolojileri sunmak, her kanalda uyumlu mesaj, kampanya, promosyon ve iletişim yöntemlerini kullanmak, sitenin hem mobil, hem desktop uyumlu olmasını sağlamak gibi uygulamalarla gerçekleştiriliyor.

Omni-channel (çok kanallı) pazarlama yaklaşımı, pazarlamaya daha bütüncül bir yaklaşımla yaklaşabilmeyi mümkün kılıyor. Müşteri davranış analizini derinleştiriyor. Bu sayede müşteri gereksinimleri ve stok ihtiyacı öngörülüyor. Müşterilerin hangi kanaldan iletişime geçtiğini anlamak pazarlama bütçesini daha verimli kullanmayı sağlıyor.

Lokasyon bazlı ve anlık müşteri hareketleri

Satışların yüzde 80’den fazlası fiziksel mekânlarda gerçekleşiyor. Bu noktada müşteri deneyimini kişiselleştirmek başarısı kanıtlanmış bir yöntem olarak öne çıkıyor. Lokasyon bazlı pazarlama çalışmaları giderek hız kazanıyor. Lokasyon bazlı pazarlama çalışmalarında geomarketing ve Beacon teknolojisi kullanılıyor.

Coğrafi parametrelerin pazarlama, satış, dağıtım, forecast, analiz ve diğer süreçlerin içerisine entegre edilmesi olarak ifade edebileceğimiz geomarketing (coğrafi pazarlama); hem gider maliyetlerini azaltıp hem de satışı artıyor. Hangi bölgede yeni şube açmalı”, hangi şubede hangi ürün ne kadar satılır”, potansiyel müşterilerin konumları neler” gibi soruların yanıtlarını ortaya çıkararak gözden kaçırılan kritik perakendecilik yerleşim problemlerini çözüyor.

Nesnelerin interneti (IoT) teknolojisi ile öne çıkan beacon, küçük Bluetooth radyo verici cihazlarını ifade ediyor. İmalat ve taşıma alanlarında izleme, büyük müzelerde tüm sanat eserlerine kaybolmadan ulaşabilme gibi alanlarda karşımıza çıkan beacon teknolojisi, müşteri ile şirketler arasındaki etkileşimi analiz ederek veri depolama için de kullanılıyor.

RFID ile stok problemleri sona eriyor

Perakende sektöründe mağazacılıkta hızlı ve doğru stok sayımı en önemli ihtiyaç olarak öne çıkıyor. Bu noktada RFID teknolojisi devreye giriyor. Kimlikli etiket yapısı vasıtasıyla ürünler nesne bazında izlenebiliyor. Ürünlerin depodan reyona eksizsiz aktarılması, ürünlerin kendisi için atanan doğru reyonda olup olmadığının kontrolü kolaylıkla yapılıyor. Stok doğruluğu kritik önem taşıdığı perakende sektörü için RFID teknolojisi satışı artırmanın garantisi haline geliyor.

ERP ve CRM çözümü

Bütünleşik sistem tasarımlarının bir kolu olan ERP (Kurumsal Kaynak Planlama), perakende sektörünün demirbaşı olarak konumlanıyor. ERP sistemiyle stok ve mağaza kaynaklarını verimli kullanmayı ve karlılığı korumayı sağlıyor. Müşteriyi elde tutma konusunda hayati öneme sahip olan ERP yazılımları veri yönetimine olanak sağlıyor. E-ticaret entegrasyonu sunan ERP çözümleri sayesinde stok ve tahsilat takibi kolaylıkla yapılıyor ve insan kaynakları lokasyondan bağımsız yönetiliyor.

CRM yazılımları, perakende sektörünün olmazsa olmazları arasında başı çekiyor. Ürünleri hedef kitleye, doğru fiyatla, doğru zamanda ve doğru kanal ile ulaştırmanın en etkili yolu olan CRM (Müşteri İlişkileri Yönetimi) her müşteri hakkında ayrıntılı bilgi toplamayı sağlıyor. Müşterinin beklentisine ve tercihine hizmet etmek rekabet gücü sağlıyor.

Daha fazlası için Dijitaldonusum.com'u ziyaret edin

Dünya dijital dönüşüm çevresinde gelişiyor ve değişiyor. Dijital dönüşüm konulu içerikler sayesinde rasyonel bir bakış açısı kazanarak ufkunuzu genişletebilirsiniz. Dijital Olgunluk Seviye Tespit anketi ile yeni dünyaya uyum sağlama yeterliliğinizi ölçebilir, iş süreçleri ve teknolojinin bütüncül dönüşümü için yol haritası belirleyebilirsiniz. Yapay zekadan robotik endüstriye, e-dönüşümden e-ticaret, girişimcilikten yeni nesil İK yönetimine yeni teknolojilerle değişen iş dünyasını yansıtan içerikleri platformumuzda bulabilirsiniz. https://dijitaldonusum.com

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2021, 11:38

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER