PCOS Nedir? Neden ve Bulgu Ankara Tüp Bebek Tedavisi

PCOS Nedir? Neden ve Bulgu Ankara Tüp Bebek Tedavisi

Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç Sizler için PCOS (Pokikistik over sendromu) anlatıyor.

Polikistik over sendromu, her 15 kadından birinin hormonlarında meydana gelen bir bozukluktur. Anormal insülin fonksiyon bozukluğunun bozukluğu ile fazla miktarda androjen üretiminin olmasıdır. PCOS’da adet düzensizliği, meydana gelen kıllanma, aşırı kilo, sivilceler ve akneler meydana gelebilir. Sağlık sorunları oluşabilir. LH seviyelerinde gözle görülen sonuçlarda belirli bir yükseklik meydana gelir. Prof. Dr. Sevtap Hamdemir, Diyabetik hasta olma olasılıkları artar. Takipleri gerekmektedir. Neredeyse PCOS olan kadınların çoğu aslında polikistik over olduklarını bilmezler. Overler östrojen ve progesteron hormonlarının dışında androjende üretirler. FSH ve LH faktörleri de PCOS hastaları için önemlidir. Genellikle hastalar PCOS olduklarını adet düzensizliklerinden anlarlar. Adetlerinin düzensiz olmasından kaynaklı kadın doğum hekimine başvuran hasta ultrasongrafi sonrasında tanısı konulabilir. Tabii kan testleri ile de desteklenmesi gerekebilir. PCOS hastaları aynı zamanda Ankara tüp bebek tedavisinin bir nedeni de olabilir.

İsminde kist geçmesi aslında kistin varlığı anlamına gelmemektedir. Olgunlaşmamış pek çok follukülleri ifade etmektedir. Her adet döneminde, her döngü de pek çok follukul arasından sadece bir veya iki olgun yumurta haline gelirken diğer follüküller kaybolurlar. Ancak PCOS hastalarından pek çok follükül arasından yumurta kendini seçemez ve böylelikle adet göremez hasat veya üremesiyle ilgili çatlama olmayacağı için hasta problem yaşayabilir. Buna ek olarak fazla androjen hormonu da adet döngüsünü bozabilir, diyor Prof. Dr. Sevtap Hamdemir. Durum daha da kötü hale gelebilir.

PCOS’un Bulguları Nelerdir?

  • Düzensiz adet kanamaları, zaman olarak düzenli adet göremezler ovülasyon olmaz.
  • Aşırı adet kanaması
  • Adet görememe
  • Sivilcelenme
  • Kilo alımı
  • Erkek tipi kıllanma
  • Ciltte koyulaşma

PCOS’da Tanı

Ultrasonda overlerdeki görünüm, kilo almaya meyil, erkek tipi kıllanma, sivilceler ve bunları destekleyen hormonal değerler ile tanı çok rahatlıkla konulabilir.

PCOS ‘ da Tedavi

PCOS tedavisinde öncelik hastanın kilosuna göre bir diyetisyen desteği almakla başlayabilir. Hastadan zayıflaması istenir. Kilo kaybı ile birlikte insülini düşer kolestrolü düşer buna bağlı olarak hastanın diabetik ve kalp rahatsızlığı olması engellenir. Düşük glisemik indeksli diyetler ile kilo kaybı da daha kolay olmaktadır. İlaç tedavisi ile adet döngüsünün sağlanması düzene girmesi sağlanmaya çalışılır. Tüylenmede azalma olması için doğum kontrol hapları ile desteklenebilir. Progesteron desteği ile adet döngüsü sağlanır.

Tüp bebek ile alaklı merak edilen diğer konular için: https://sevtaphamdemir.com/tup-bebek-ile-ilgili-tum-merak-edilenler/

Kendiliğinden gebelik elde edilemeyen hasta da Ankara tüp bebek tedavisine başvurulabilir. Ankara tüp bebek tedavisi ve normal tedavi hastalarına farklı şekilde bireysel tedaviler uygulanacaktır.

PCOS hastaları gebe kalabilir mi?

PCOS hastaları yumurtlamayı düzenleyen ilaçlar sayesinde gebelik elde edebilir. Bazı PCOSlar kendiliğinden gebe kalabilirken bazı PCOS hastaları ise Ankara tüp bebek tedavisi ile gebe kalabilmektedir. Ankara tüp bebek tedavisine yine adetin ikinci ya da üçüncü günü başlanarak PCOS hastaları içinde yaklaık10-12 günlük ilaç kullanımının arkasından yumurta toplamanın eşlik ettiği ve transfer ile biten bir tedavidir. Bazı hastalar da ise Ankara tüp bebek tedavilerinde OHSS riskine karşı fazla yumurta çıkardığında OHSS olmasın diye bu ay embriyolar dondurularak bir sonraki ay yeniden transferi gerçekleşebilir. Normal bir tüp bebek hastasına göre daha fazla yumurta elde etmektedir. Daha fazla yumurta çıkarmaktadır. O yüzden PCOS hastalarının tüp bebek tedavisinde kullandığı ilaçları organize etmek ve takip etmek önemlidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER