İnternet Fenomeni Çağrı Şahin, Instagram’da Takipçi Sayısının Nasıl Arttırılacağını Anlattı

İnternet Fenomeni Çağrı Şahin, Instagram’da Takipçi Sayısının Nasıl Arttırılacağını Anlattı

Sosyal medyanın hayatımıza bomba gibi düşmesinden sonra farklı kavramlarla karşı karşıya kaldık. Bunlar arasında belki de en yeni olanlarından birisi internet fenomenleri. İnternet üzerindeki farklı platformlarda en çok takipçisi olan kişiler, internet fenomeni olarak adlandırılmaya başladı. İnternet fenomeni olmak için en önemli kriter takipçi sayısının yüksekliği. Takipçi sayısını yükseltmek ise gerçek hayatta ünlü olmakla eşdeğer bir durum değil. Daha önce hiç tanınmayan birçok kişi internet üzerindeki paylaşımları sayesinde milyonlarca insan tarafından takip ediliyor. Son dönemlerin revaçta sosyal medya platformu ise Instagram. Instagram’da yaptığı paylaşımlarla internet fenomeni haline gelen Çağrı Şahin, bu sosyal medya platformunda takipçi sayısının nasıl arttırılabileceğine dair ipuçlarını bizimle paylaştı.

Yaşınız henüz çok genç. Buna rağmen sizi takip eden birçok kişi var. Bu size nasıl hissettiriyor?

Instagram üzerinden bir hesap açtığımda ve paylaşımlarıma başladığımda takipçilerim sadece ailem ve yakın çevremdi. Takipçi sayısının artacağına dair bir planlama da yapmamıştım. Sadece eğleniyordum ve bunun kanıtlarını da instagram’da yayınlıyordum. Sanırım bu insanlara samimi geldi. Amaç olarak takipçi arttırmak gibi bir hedef koymadığım için özde beni çok etkilemedi. Ancak takipçiler artmaya başladığı ilk zamanlarda endişeli bir dönem geçirdim. Alanım mı daralıyor, daha mı dikkatli olmalıyım gibi düşünceler oldu. Sonra bunu akışına bırakmaya karar verdim. Yani beni takip edenler benim için önemli olmakla birlikte ben yine Çağrı oldum. Zaten onlar da Çağrı’yı sevdiler ve takip etmeye devam ettiler. Şimdi hep birlikte çok eğleniyoruz.

Sosyal medyada takipçi sayısını arttıracak birçok yöntem var siz bunlardan birisine başvurdunuz mu?

Hayır. Takipçilerimin tamamı organik. Bunu anlamanın en iyi yolu zaten paylaşılan gönderilere yapılan beğenilere odaklanmak. Gerçi şimdilerde beğeni için de bazı programlar çıktı. Ancak bu bence kişinin kendini kandırması. Hiçbir zaman böyle bir yola başvurmadım. İlerde de başvurmayı düşünmüyorum.

Fotoğraflarınızı paylaşmaya başlamadan önce bir incelemede bulundunuz mu? Kim nasıl yapmış buı işi diye?

Elbette takip ettiğim hesaplar var. Ancak onları kendime örneklemek için değil eğlenceli bulduğum ve paylaşımlarını beğendiğim için takip ediyorum. Kimseyi örnek almadım. Özdeki amacım kendimi yansıtmaktı ve bunu başarabildiğimi düşünüyorum.

Takip ettiğiniz instagram fenomenleri hangileri?

Türkiye’den ve ülke dışından birçok ismi takip ediyorum. Yerli isimlerden örnek vermem gerekirse; Ümit Karalar, Eliz Sakuçoğlu, Kerimcan Durmaz, Şeyma Subaşı, Mert Vidinli, Aslı Kızmaz gibi isimleri örnek verebilirim. Yurtdışından ise Justin Bieber, Taylor Swift, Selena Gomez, Ariana Grande gibi isimler var.

Artık fenomen oldunuz. Birçok kişi sizi tanıyor. Bundan sonra neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Benim bu işin en başında fenomen olmak gibi bir hedefim yoktu. Kendi hayatımı yaşıyordum. Yine kendi hayatımı yaşamaya devam edeceğim. Okuluma devam edeceğim. Seyahat edecek, çeşitli etkinliklere katılacak ve buralarda fotoğraflar çekeceğim. Bunları da beni takip edenlerle paylaşacağım. Yani hayatımın doğal seyri neyse o sürecek.

Bu sene seyahat için hangi rotaları belirlediniz?

Seyahatlerimi önceden planlamayı sevmiyorum. Eğer boş zamanım varsa, bir yerlere gitme şansım varsa, o an gitmek istediğim yere karar veriyorum. Bu nedenle herhangi bir planım yok. Hayatı plansız yaşamayı seviyorum.

Ekstrem spor tutkunuz var. Nereden geliyor?

Adrenalini küçük yaşlardan beri seviyorum. Tekneler, hızlı arabalar ve ATV kullanmak benim için bir tutku haline geldi. ATV kullanmayı ilk denediğimde içimde bir ateş yaktı. Ben ömrümün sonuna kadar yaparım bunu, dedim. Şimdi boş zamanlarımda mutlaka ATV sürüyorum. ATV sürerken çekilmiş resimlerimi paylaşmayı da seviyorum. Bu resimler çok ilgi gördü. Birçok takipçim bu resimler sayesinde ATV’yle tanıştı ve sürmeye başladı.

Bu alanda profesyonel bir kariyer düşünür müsünüz?

Hayatın bize neler getireceğini hiçbir zaman bilemeyiz. Belki ileride bir gün düşünürüm. Ama şimdilik amatör olarak yapıyorum.

Sizi hep gençler mi takip ediyor?

Aslında hemen her yaştan takipçim var diyebilirim. Bu şekilde olacağını düşünmemiştim. Takipçi sayımda yükselme olunca hep benim yaşımdakilerdir diye düşünüyordum. Sonra öyle olmadığını gördüm. Beni ailelerinden, çocukları gibi görüyorlar. Bu da beni çok mutlu ediyor.

Peki, instagram üzerinden takipçi sayısını arttırmak için neler önerirsiniz?

Öncelikle takipçi sayısı arttıran sanal şeylere yaklaşmasınlar. Organik olması her zaman en iyisi. Takipçi sayısı arttırmak için bir şeyler paylaşmanın yüreklere dokunmayacağını düşünüyorum. Bu nedenle eğlensinler ve kendileri olsunlar. O zaman zaten gitmesi gereken yere gidiyor. Samimiyet hissediliyor. Bunu başardıklarında yani kendileri olduklarında takipçi sayıları da artacaktır.

İnstagram : http://www.instagram.com/cagrisahin/

Kaynak: http://cagrisahin.com/

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemile Aran
Cemile Aran - 1 yıl Önce

Şeyma Subaşı yi takip etmesi beni hiç şaşırtmadı

SIRADAKİ HABER