Hindistan Cevizi Faydaları Nelerdir? Hindistan Cevizi Tozu Bozulur Mu?

Hindistan Cevizi Faydaları Nelerdir? Hindistan Cevizi Tozu Bozulur Mu?

Tropik bölgelerde yetişen Hindistan cevizi, çok yönlü bir besin olması yanı sıra faydaları açısından da insan sağlığı açısından yararlıdır. Bu ürünün suyunu, sade halini tüketebildiğiniz gibi yemeklere katılarak da farklı bir aroma ile tüketilir. Kozmetik sektöründe bir bileşen olarak kullanılan Hindistan cevizi, sert kabuğunun altında yumuşak etli bir kısam sahiptir. Hindistan cevizi faydalarını kısaca şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Hindistan cevizi içerisinde yer alan bazı mineraller nedeni ile antioksidan özelliği bulunur.
  • Kalsiyum açısından zengin olan bu besin kemik sağlığı yanı sıra diş sağlığına da katkı sağlar.
  • Kalp ve damar sağlığı açısından faydalıdır.
  • Enerji verir.
  • Tansiyonu dengeler.
  • Kolesterolü dengeler.
  • Güçlü bir idrar söktürücüdür.
  • Kanser riskini azaltır.
  • Epilepsi hastalığına iyi gelir.
  • İdrar yolu enfeksiyonlarına karşı korur.

Hindistan cevizi çeşitleri, gebelik döneminde fetüsün gelişiminde de yararlıdır. Özellikle sporcular tarafından hem suyu hem de sütü içmeleri önerilir.

Hindistan Cevizi Tozu Bozulur Mu?

Hindistan cevizi eğer kırılmadı ise oda ısısında 4 aya kadar rahatlıkla saklanabilir. Kırıldıktan sonra içi rendelenerek kullanılabilir. Hindistan cevizi doğru şekilde saklandığında bozulmayacaktır. İçeriğindeki yüksek oranda bulunan yağdan dolayı, çok sıcak ve güneşli bir yerde tutulduğunda bozulup, ekşir. Eğer dondurucuda saklanırsa da 4 veya 6 ay civarında bozulmadan rahatlıkla saklanır. Derin dondurucu da ise kilitli buzdolabı poşetlerinde kolaylıkla saklayabilirsiniz. Buzdolabının içerisinde de en fazla 4 gün saklanabilir. Ancak mümkün olduğunca az ışık yerde saklamak uygun olacaktır. Aksoy Baharat olarak, bu değerli baharatı sayfalarımızda uygun ve cazip Hindistan cevizi fiyatları ile bulabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Kullanım Alanları

Hindistan cevizi çok çeşitli şekilde tüketilebilir. Kırıldıktan sonra içerisinden çıkan suyu içilebilir. Etli kısmı ezildiğinde Hindistan cevizi sütü elde edilir. Ayrıca etli kısımları bu şekilde yenildiği gibi, rondodan geçirilerek ufalanarak da kullanılır. Hindistan cevizi tozu sıklıkla tatlıların içerisinde veya süslemeler için kullanılır. Hindistan cevizi yağı da geniş kullanım alanı sunar. Sayfalarımızda aradığınız tüm baharatlara taze ve doğal şekilde ulaşabilirsiniz. Toptan fiyatına sunulan baharat fiyatları ile bütçenizi sarsmadan alışveriş yapabilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER