2020 Ehliyet Sınav Soruları – Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular

2020 Ehliyet Sınav Soruları – Ehliyet Sınavı Çıkmış Sorular

Ehliyetler günümüzde en çok ihtiyaç duyulan sertifikalardan biridir. Her 18 yaşını geçmiş bireyin kolaylıkla alabileceği ehliyetler, tüm Türkiye üzerinden aynı anda yapılan sınavlar yapılırken, sınav sonrası hemen sonuçlar sürücü adaylarına verilmektedir. Aynı zamanda ehliyet alabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunlardan bazıları

  • 18 yaşından gün almak ya da doldurmuş olmak
  • Akıl ve göz sağlığının yerinde olması,
  • Bedensel herhangi bir sorunun olmaması,
  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gibi şartlardır.

Başvuru İçin Gerekli Olan Evraklar

Bu şartların yerine getirilmesi ile birlikte sürücü adayları ehliyet almak için başvuru yapabilir. Ayrıca başvuru sırasında ihtiyaç duyulan bazı evraklar vardır. Bu evraklar hem yazılı sınav hem de direksiyon sınavı için gerekli olan belgelerdir. Bunlar ise aşağıdaki gibidir.

  • 2 Fotoğraf
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
  • Sağlık Raporu
  • İkametgâh

Sınava Hazırlık Yaparken

Sürücü adayları 2020 yılında ehliyet sınavına hazırlanırken önceki seneler de çıkmış olan soruları çözerek daha kolay olarak sınava hazırlanabilirler. Aynı zamanda 2020 ehliyet sınav soruları, kitapçıkları içerisinden de belirlenen soruları çözerek de aynı şekilde sınava hazırlık yapılabilir. Ehliyet sınavı soruları tüm internet siteleri üzerinden ve sürücü kurslarının özel olarak hazırlatmış olduğu kitapçıklarda rahatlıkla bulunabilir.

2020 Ehliyet Sınavı

Sürücü adayları daha önce belirlenmiş olan sınav yerlerinde hazır bulunarak sınava girmelidir. Geç kalınması durumunda sınav 1 yıl içerisinde tekrar 4 kere daha yapılabilir. Yine geçilemediği durumda sürücü adayı tekrar sürücü kursuna başvuru yaparak süreci yeniler. Tüm işlemlerin tekrar yapılması gerekmektedir. Ehliyet sınavları 2018 yılı itibari ile elektronik ortamda yapılmaya başlanmıştır. Bu durum sınav sonuçlarının hemen alınabilmesi için kolaylık olmaktadır. Aynı zamanda sürücü adayları 70 üstü puan alarak sınavda başarılı olmuş sayılacağından sorulan 50 soru içerisinden en az 35 doğru yapılmalıdır.

2020 Ehliyet Sınavında Sorulan Sorular

Sınav içerisinde toplam 50 soru vardır. Bu soruların 10 tanesi motor, 13’ü ilkyardım ve 27 soru ise trafik ile alakalıdır. Bu soruların tüm cevaplarını sınavın ertesi günü resmi internet sitelerinde bulmak mümkün olmaktadır. Aynı zaman da ehliyet çıkmış sorular denilerek de sürücü kurslarının internet adresleri üzerinden tüm soru ve cevaplara ulaşmak mümkün olmaktadır.

Sınav Sonrası Yapılacaklar

Sınavda başarılı olmuş olan tüm sürücü adaylar, sürücü kurslarının kendilerine vermiş oldukları başarı belgesi ve diğer evrakları ile bağlı bulundukları nüfus müdürlüğüne giderken parmak izi ve imza vermelidir. Yapılan işlemler sonrasında ehliyet, özel bir kargoyla 15 ile 20 gün içerisinde adrese teslim edilmektedir. Aynı zamanda ehliyetler sınıflarına göre belirli seneler de yenilenmek zorundadır. A ve B sınıfları 10 senede 1, diğer ehliyet çeşitleri 5 yılda bir sağlık raporu sunularak yenilenmelidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER