SP'den harç protestosu

Saadet Partisi İstanbul Gençlik Kolları üyesi bir grup, İstanbul Üniversitesinin Beyazıt’taki ana giriş kapısı önünde eylem yaptı.

SP'den harç protestosu

"Üniversite ticarethane değil", "Öğrenci müşteri değil" yazılı pankart açan grup adına açıklama yapan Saadet Partisi İl Geçlik Kollar Başkan Yardımcısı Veysel İpekçi, Hükümetin, öğrenci ve velileri yüksek harç uygulamalarıyla zor durumda bırakarak, mağdur ettiğini ileri sürdü.

Siyasi iktidarların cezasını her zaman öğrencilerin çektiğini iddia eden İpekçi, "Hükümet, Anayasa’ya göre ilköğretimden üniversiteye kadar devletin güvencesi altında olan eğitim hizmetlerini, adım adım ticaretleştirmek istemektedir. Devlet üniversiteleri ve özel üniversiteler arasındaki fark ortadan kaldırılmakta, bu durum, kimilerine avantaj sağlamaktadır. Üniversite harç miktarlarının yüksek tutulmasıyla adeta gelir durumu düşük öğrencilerin yolu kesilmektedir" dedi.

Parti üyesi bir grup genç de üniversite harçlarının yüksek olduğunu "Adalet-ül Harç" adlı bir tiyatral gösteriyle anlatmaya çalıştı.

Grup açıklamanın ardından olaysız dağıldı.

GAZETE5

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER