Örgüt Çaylı: Dindar neslin kutsal tableti!..

FATİH projesi neden başarılı olmayacak?..

Örgüt Çaylı: Dindar neslin kutsal tableti!..

Örgüt Çaylı*

 

FATİH projesi başarılı olmayacak.. Nedenini anlamak isteyen, herhangi bir kamu kuruluşunun web sitesine bakabilir..

 

Dağıtılan tabletlerin verimli kullanılabilmesi için etkileşimli içerik gerekli.. Göstermelik adımlarla toplumu aldatmak derdinde değilseniz ve bütün eğitim sistemini dijital ortama hakkını vererek taşımaktan bahsediyorsanız, yüzbinlerce sayfa içerik üretmeniz gerekiyor.. Sadece kitapların dijital kopyalarının yapılmasından bahsetmiyorum.. İnteraktif uygulamalar, videolar, infografikler vs.. Ve bunları yaratacak ve tasarlayacak yüzlerce ve hatta belki binlerce, dijital teknolojiler doğrultusunda yetiştirilmiş eğitim uzmanına, bilgi mimarına, arayüz ve interaktif deneyim tasarımcısına, grafik tasarımcılara, programcılara ve kodculara ihtiyaç var.. Liste uzatılabilir.. Hükümetin bu yönde bir istihdam hareketi içinde olduğunu hiç duymadık.. 

 

Her şeyden önce yerleşmiş, bütünlüklü bir tasarım kültürü ve yönetimi anlayışı gerekiyor.. Türkiye'de özellikle kamusal alanda sıfır noktasına yakın bir yerlerde, adeta yok hükmünde.. Kamu kuruluşlarının, bakanlıkların, belediyelerin hatta üniversitelerin web sitelerine, kurumsal kimliklerine, logolarına vs. baktığınızda karar alma süreçlerinde nasıl bir zihniyetin egemen olduğunu anlayabilirsiniz.. 

 

Yerleşmiş bir tasarım kültürü yaratmadan her öğrenciye 5 tablet de verseniz yaptığınız tek şey para harcamak olur..

 

Başka bir neden internet bağlantısı.. Tabletler internet olmadan bir hiç neredeyse.. Öğrencilerin tabletleriyle internete bağlanabilmeleri için hem evlerinde, hem de bütün okullarda WI-FI (kablosuz internet bağlantısı) altyapısı olması gerekiyor.. Türkiye'de dış mekanda WI-FI kapsama oranı %1'ler seviyesinde.. Varsayalım böyle bir altyapı kuruldu, bir de sağlık boyutu var.. Bazı uzmanlara göre WI-FI sinyallerinin beyin üzerindeki olumsuz etkisi GSM'den daha fazla.. İngiltere, Avusturya ve diğer bazı Avrupa Birliği ülkelerinde eğitim kurumlarında WI-FI sistemi kurulmasına izin verilmiyor.. Yasağın yaygınlaştırılması tartışılıyor..

 

Proje kapsamında 20 milyon tablet satın alınmasından bahsediliyor ve gerçekten bunun dünyada başka örneği yok.. Ve yine, karar alma süreçlerinde neler döndüğüyle ilgili de kimsenin hiçbir bilgisi yok.. Neden Android sistemi tercih edilmiş, neden Vestel, General Mobile ve Samsung ile çalışılıyor.. İhale ne zaman yapılmış, kimler katılmış kimse bilmiyor.. Nasıl bir programlama yapıldı, içerik sağlanmasına yönelik nasıl adımlar atıldı meçhul.. Projenin resmi web sitesi -cek -cak'larla dolu ve net hiçbir açıklama yok.. Gazete haberlerinde de "şimdiden birkaç ders kitabının 'bile' hazır olduğundan" bahsediliyor sadece.. 

 

Türkiye'de kaç tane öğretmen, tablet bir kenara, bilgisayar açıp kapatmayı biliyor?.. Hal böyleyken, öğrencilerin tablet destekli eğitimlerine nasıl liderlik edebilecekler?..

 

Pilot olarak başlatılan FATİH projesi, logosu ve aşırı zorlama bir kısaltmadan oluşan (Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi) ismiyle bile neler olabileceğinin kanıtı gibi.. Dünyanın başka hiçbir ülkesinde olmayan bir projenin başarıldığı yönünde övgüler duyuyoruz yine, Türk'ün Türk'e propagandası olarak.. Acaba neden yok?.. Kimsede para ya da akıl mı yok, yoksa sürekli güncellenmesi gereken ve  2-3 sene sonra çöp olacağı bilinen bir teknolojiye milyarlarca dolar yatıracak akıllı sadece biz miyiz?.. 

 

Pilot uygulama 4 yıl sürecekmiş.. Bence birkaç yıl sonra bu konu kapatılacak, unutulacak ve gündemden çıkacak.. Olan yine ülkenin sokağa atılan parasına olacak..

 

Başbakana bağlanalım şimdi: ''FATİH projesini incelediğinizde Fatih'te de bunun kendisini görürsünüz zaten. Her ne kadar bazıları FATİH adı konuldu diye bu projeyle kendisine göre dalgasını geçiyorsa da bu projenin hakkıyla icra edildiğinde onlara da gerekli tokadı atacaktır diye düşünüyorum. Fatih Sultan Mehmet'in yetişme koşullarına baktığınız zaman işte, bu yaşlarda özel olarak eğitmenine teslim edilmiş. Ve ondan eğitimini, öğrenimini almaya başlamıştır. Ama bunu hazmedemeyenler o isme maalesef hazımsız olanlar, böyle bir projeye bu adın konulması dolayısıyla rahatsızlar. 'Ne var bunun açılımında, her halde çok düşünüldü' deniyor. Ne diyor, fırsatları arttırma teknolojiyi iyileştirme .... Niye rahatsız oluyorsun? Fırsatları değerlendirmekten, teknolojiyi iyileştirmekten daha güzel bir şey olabilir mi? Bunu bu nesillerin istifadesine sunacağız ki bizler görevimizi yapmış olalım. Onun için beyler rahatsız olmasınlar. Onlar ne kadar rahatsız olursa olsun biz görevimize devam edeceğiz. O Fatih ki 13 yaşında babası kendisine Devlet-i Aliye-i Osmaniyye'yi teslim etmek istediği zaman, babasına verdiği cevap manidardır. 'Baba, ben bu görevi üstlenemem ben hazır değilim' diyor. Babası 'Emrediyorum, alacaksın bu görevi' diyor.  Fatih alıyor görevi 'Ben şimdi Devlet-i Aliye-i Osmaniyye'nin  padişahıyım, öyleyse  emrediyorum, gelin devletin başına geçin' diyor. Babasına diyor bunu ve görevi babasına veriyor. İşte bu zeka inceliğine kavuşmuş bir nesil yetiştirmemiz lazım. Bu eğitimle, öğretimle olur. Ve o yaşta, çok rivayetler var. O yaşta kaç tane dil biliyor diye. Tablo bu. Biz şimdi gerçekten halimizden utanıyoruz. İnşallah, bu yeni atılım, birçok şeyleri de ardı arkasını getirir. Yeni nesiller çok daha vasıflı yetişir.''

 

Anlaşılan başbakanımız üzüm yemenin değil, birilerini tokatlayarak Osmanlı hayallerini gerçekleştirmenin derdinde yine..

 

* Yaratıcı yönetmen, tasarımcı

https://twitter.com/#!/orgutcayli

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2012, 00:38
YORUM EKLE