ODTÜ'yü kınayan rektörlere öğrenciden açık mektup

Mektupta, 'acınacak haldesiniz hocam' denildi...

ODTÜ'yü kınayan rektörlere öğrenciden açık mektup

Üniversite rektörlerinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ODTÜ'ye gelişini protesto eden öğrencileri kınayan açıklamalarına ODTÜ’lülerden açık mektupla yanıt geldi. Mektubu kaleme alan ODTÜ öğrencisi, "Utanıyorum, Sizin gibi insanların üniversite yönettiği bir ülkede öğrenci olmaktan utanıyorum. Sizler anlayamazsınız, ar duygunuzu yitirdiğiniz ortada. Acınacak haldesiniz hocam!" dedi

Kolektif Basın Merkezi tarafından yayımlanan açık mektup şöyle:

"ODTÜ’yü kınayan rektörlere açık mektup,

ODTÜ’de zulme karşı direnen öğrencilerin, faşizme karşı tek vücut olan bir okulun varlığından rahatsız olan, akademi kılığına bürünmüş padişah şakşakçıları, size sesleniyorum!

Şimdi yerleri değişiyoruz, şimdiye kadar siz bize anlattınız biz dinledik, şimdi biz size anlatacağız, siz dinleyeceksiniz. Hak etmeden elde ettiğiniz koltuklarınızda ahkam kesmeyi bırakacak, susacak ve dersimizi dinleyeceksiniz. Size ders vermemizi küstahlık olarak anlamayın. Kralcılığınız, algılarınızı kapatmış ve hakikatleri görmez hale getirmiş sizleri, birilerinin gerçekleri suratınıza çarpma gereği var.

Dersimize başlıyoruz:

Üniversitenin ne olduğuna dair bir fikriniz var mı sizin? Biz size üniversitenin ne olmadığını anlatalım.

Üniversite iktidarların hizmetindeki kurum değildir!

Üniversite polislerin cirit atacağı alan hiç değildir!

Üniversite bir öğrencinin ölümün kıyısından dönmesine sessiz kalacak bir kurum değildir!

Üniversite öğrencilere vahşice saldıran polislerin tarafında yer alacak kurum hiç değildir!

Üniversite, başında yalancıların bulunduğu kurum da değildir!

Ama sizler, üniversitelerinizi temsil ettiğini düşünen kralcılar, açık açık yalan söylüyorsunuz. Üniversitelerinizin itibarını beş paralık ediyorsunuz. Zaman gazetesinden ve Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaları olduğu gibi doğru kabul ediyorsunuz. Yalana alet oluyorsunuz.

Sizi korkutan gerçekler :

* Başbakan, ODTÜ’ye 3600 polis, zırhlı araçlar, TOMA’lar ile istila etmiş, okulda olağanüstü hal yaratmış, herkese gözdağı vermeyi amaçlamıştır. Yarısı polis tarafından işgal edilmiş bir okul, normal değildir!

* İlk önce polis öğrencilere saldırmış ve olayları başlatmıştır. Öğrenciler, kendilerini ve okullarını korumuştur. Aksi iddia edilse de görüntüler, polisin olayları başlatan taraf olduğunu ortaya koymaktadır.

* Polis öğrencilerin bedenlerini “hedef alarak” yüzlerce gaz bombası, plastik mermi ve ses bombası kullanmıştır. Pek çok öğrenci yaralanmış, bir öğrenci gaz bombası sonucu beyin kanaması geçirmiş ve ölümün kıyısından dönmüştür. Emniyetin elinde Barış’ın yarlandığı anın görüntüleri yoktur. Doktorlar,

“arkadaşlarının attığı taşla yaralandığı” iddia edilen Barış Barışığın yarasında biber gazı kalıntıları bulmuştur.

* ODTÜ’de binaların içine kadar gaz bombası atılmış, dersler iptal edilmek zorunda kalınmıştır.

* Olaylara tanıklık eden ODTÜ’lülerdir. ODTÜ’lüler polis şiddetine tepki olarak hemen hemen okulun tamamının katıldığı bir boykotu kendi iradeleri ile gerçekleştirmiştir.

Bir öğrencinin ölümün kıyısından dönmesi sizi ilgilendirmiyor değil mi? Oysa başbakanı alkışlamayan öğrenciler sizi deli ediyor olmalı! Samimiyetsizsiniz, yalan söylüyorsunuz! Olan biten her şeye duyarsız pek sevgili rektörlerimiz, konu başbakan olunca özgürlük havarisi kesiliyorsunuz! Bunca insanın kendini ifade edememesi, tutuklu öğrenciler, gazeteciler umrunuzda olmaz. Dereler satılırken umrunuzda olmaz. Ülkemiz talan edilirken umrunuzda olmaz. Ülkemize füzeler yerleştirilirken umrunuzda olmaz. Üniversitelere siyaset bulaştırmıyoruz der, sıyrılırsınız işin içinden. Ama konu başbakanın protesto edilmeme hakkı olduğu zaman onu savunmak için birbirinizle yarışırsınız. Ne kadar da demokratsınız! Tayyip Erdoğan’ın zulmetme özgürlüğünü ne kadar da ateşli savunuyorsunuz!

Tarih bizim haklılığımızı ortaya koyacaktır. Sizler hatırlanmayacaksınız, cellatların yanında saf tutan iktidar yalakaları olarak kaybolacaksınız. ODTÜ’nün nasıl direndiğinin tarihi ise unutulmayacak; stadyumundaki DEVRİM yazısı gibi silinmeyecektir hafızalardan.

Utanıyorum!

Sizin gibi insanların üniversite yönettiği bir ülkede öğrenci olmaktan utanıyorum.

Sizler anlayamazsınız, ar duygunuzu yitirdiğiniz ortada.

Acınacak haldesiniz hocam!" (sendika.org)

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2012, 18:18
YORUM EKLE