ODTÜ'lü öğrenci ağır yaralı

Polisin attığı gaz bombası başına isabet eden öğrenci beyin kanaması geçirdi…

ODTÜ'lü öğrenci ağır yaralı

ODTÜ’de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı protesto eden öğrencilere yapılan polis müdahalesinde bir öğrenci ağır yaralandı.

Polisin attığı gaz bombası başına isabet eden Ankara Üniversitesi Hukuk 2. sınıf öğrencisi Barış Barışık beyin kanaması geçirdi.

Barışık’ın bilincinin kapalı olduğu ve yoğun bakımda tutulduğu öğrenildi. Bir öğrencinin ağır yaralandığı, onlarca üniversitelinin hafif yara aldığı eylemde, ODTÜ'de ağır yaralanan Barış Barışık gaz bombasıyla yaralandı. Barış Barışık’ın hayati tehlikesinin sürdüğü ve Ankara Hastanesi’nde müşahade altında tutulduğu ifade edildi.

26 ÖĞRENCİ GÖZALTINA ALINDI

Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesi nedeniyle ODTÜ’ye gelen Başbakan Erdoğan’ı protesto etmek isteyen öğrencilere polis müdahale etti. Polis ekiplerinin biber gazlı müdahalesinin ardından öğrenciler barikat kurdu. Polisin sıktığı gaz rüzgarın da etkisiyle Başbakan’ın konvoyunun bulunduğu bölüme kadar ilerledi.

Başbakan Erdoğan ise sakin tavırlarıyla dikkat çekti. Başbakan’ı protesto eden 26 öğrenci gözaltına alınırken gazdan etkilenen 5 öğrenci de yaralandı. Polisin attığı gaz bombası başına isabet eden Ankara Üniversitesi Hukuk 2. sınıf öğrencisi Barış Barışık beyin kanaması geçirdi.

“3 BİN POLİS MÜDAHALE ETTİ”

Göktürk-2 Uydusu'nun fırlatma töreni için ODTÜ'ye giden Başbakan Erdoğan'ı protesto eden öğrencilerden 26'sı gözaltına alındı. Gözaltılardan sonra rektörlük önünde bir araya gelen 50 akademisyen adına açıklama yapan ODTÜ Öğretim Elemanları Derneği Başkanı Ali Gökmen, gençlerin şiddet içermeyen protesto eylemlerinin polis şiddeti ile dağıtılmasını, demokratik haklarını kullanarak eylem yapan öğrencilerin gözaltına alınmasını eleştirdi. Gökmen, "Polis güçleri tarafından üniversitenin savaş alanına çevrilerek gaz bombalarıyla basın mensuplarının, akademisyenlerin ve öğrencilerin yaralanmasını kınıyoruz. Erdoğan'ın gelişi öncesi ODTÜ ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) çevresinde 3 binin üstünde çevik kuvvet ekibi ve sekiz Toplumsal Müdahale Aracı (TOMA) yerleştirildi. Çocuklara gaz bombalarıyla ve TOMA’larla müdahale edildi" dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2012, 17:26

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER