'Murat Karayılan halayı' denildi, tutuklandı!

Genç-Sen üyesi Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencisine skandal tutuklama kararı...

'Murat Karayılan halayı' denildi, tutuklandı!

30 Ekim 2012 tarihinde PKK'li tutukluların cezaevlerinde yaptığı açlık grevine destek vermek için Taksim’de katıldığı protesto eyleminde gözaltına alınan Genç-Sen üyesi Yıldız Teknik Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı öğrencisi Sinem Şahin’in tutuklanmasına neden olarak gösterilen gerekçe, "okul bahçesinde arkadaşlarıyla halay çekerken polisin çektiği fotoğraflar" oldu.

2 Kasım 2012’de Çağlayan Adliyesine çıkarılan Şahin’e savcılık sorgusu sırasında, okul bahçesinde arkadaşlarıyla halay çekerken polisin çektiği fotoğraflar gösterildi ve söz konusu halayın KCK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan’ın talimatıyla çekildiği iddia edilerek, Şahin tutuklandı.

KARAKOLDA DARP VE KÜFÜR

1 aydır Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan 21 yaşındaki Sinem Şahin ise yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Taksim’de protesto sırasında astım hastası olmamdan ötürü çevik kuvvetin gazlı müdahalesi sonucunda yere yığıldım. Nefes alamıyordum. O haldeyken polisler etrafımı sardı ve ellerimi arkadan kelepçeleyerek öylece gazın içinde, yerde beklettiler. Daha da fenalaşmama rağmen hastane yerine beni Beyoğlu karakoluna götürdüler.

"Orada bir polis memuru, ‘Tokadı ye de bak nasıl kendine geliyorsun’ diyerek yüzüme tokadı indirirken, bir diğeri saçımdan çekip beni yere yatırdı. Gelen giden polisler bana tekme atıp, cinsime yönelik çok ağır küfürler ediyorlardı. Uzun bir süre böylece yerde bırakıldım. Sonra bu kez bir kadın polis geldi ve beni yerden kaldırarak ellerimi banka kelepçeledi, üzerimi zorla aradı.

"Bu eziyet tam 8 saat sürdü. Gece yarısı Beyoğlu karakolundan İstanbul Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesine götürüldüm. Burada da susma hakkımı kullandım. 2 gün hücrede tutulduktan sonra durumum iyice kötüleşince ancak hastaneye kaldırıldım. Doktor muayenesinde astımımdan ötürü ciğerlerim ve kalbimde sorun çıktı. 5 saat oksijene bağlı tutuldum."

HALAY, MURAT KARAYILAN'IN TALİMATIYMIŞ

"2 Kasım tarihinde Çağlayan Adliyesine götürülerek, savcılığa çıkarıldım. Sorgu esnasında savcı bana okulun bahçesinde halay çekerken çekilmiş fotoğrafları göstererek, bu halayın Murat Karayılan’ın talimatı doğrultusunda çekildiğini öne sürünce pes artık dedim. Şaşkına döndüm. Bu iddianın ne kadar gülünç olduğunu beyan etsem de tutuklanma talebiyle çıkarıldığım sorgu hakimliğince BDP’nin gençlik örgütlenmesi olan DYG kapsamında tutuklandım."

"BU ZİHNİYET DEVAM EDERSE AİHM'E BAŞVURACAĞIM"

Tutuklanma sürecine denk geldiği için sınavlarına giremediğini de söyleyen Şahin, bu sınavların telafisi olmadığını, eğitim hakkının gülünç iddialarla resmen baltalandığını belirtti. Avukatının okulla ilgili işlemlerini başlattığını da belirten Sinem Şahin, "Eğer bu hukuksuzluk keyfi bir şekilde sürdürülürse, ileride AİHM’e başvuracağım," dedi. (anf)

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2012, 21:00
YORUM EKLE