Bakırköy Ermeni okulundaki ayıp

Bu tür sınav sorularıyla ne amaçlanıyor?

Bakırköy Ermeni okulundaki ayıp

DEMOKRAT HABER

Bakırköy Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçede binlerce öğrencinin girmek zorunda olduğu Seviye Belirleme Sınavı kitapçığında yer alan bir soruda, Ermenileri hedef alan ayrımcı ve dışlayıcı bir dil kullandı.

Agos Gazetesi'nin haberine göre, Bakırköy’deki tüm okullarda bugün uygulanan Seviye Belirleme Sınavı’nın (SBS) Sosyal Bilgiler bölümünün ilk sorusu, Radikal'in 23 Aralık tarihli manşetine göndermede bulunuyordu. Radikal'in “Les Miserables” (Sefiller) manşeti, soru metninin üst kısmına yerleştirilmişti. Bu manşet altındaki soru ise şöyleydi:Mondros sonrasında kurulan ve amacı dünya kamuoyunu Ermenilerin yaptığı zulümler hakkında belge ve Fransızca eserler yayımlayarak etkilemek olan aşağıdaki hangi cemiyet daha etkili olsaydı, bugün Ermeni meselesi ile ilgili bu gazete haberi yayınlanmayabilirdi?

A) Kilikyalılar Cemiyeti
B) İzmir Müdafa-i Hukuk Cemiyeti
C) Milli Kongre Cemiyeti
D) Trakya Paşaeli Cemiyeti


Sınavda görevli olan eski KESK Genel Başkanı Sami Evren bunun üzerine görevli olduğu sınav salonunu terk etti. Bu durumu okul müdürüne dilekçe vererek tutanak altına aldıran ve sınavdaki görevini bırakan Evren etik olmayan bu uygulamaya ortak olamayacağını bildirdi.

Demokrat Haber’e açıklama yapan Sami Evren, “Tarihimizle yüzleşmemiz, Ermeni yurttaşlarımız ve komşularımızla barışçıl bir gelecek kurmamız gereken bir zamandayız. Her yerde özürlerden, yüzleşmeden bahsedilirken bu tür sınav sorularıyla ne amaçlanıyor? Bütün çocuklara, ama özellikle de bir Ermeni okulundaki Ermeni çocuklara böyle bir soru sorarak seviye tespiti yapılmasını etik görmüyorum” dedi.

Tüm ilçede eşzamanlı olarak yapılan SBS sınavlarında öğretmenler, kendi okullarından başka okullarda gözetmenlik yapıyor. Durumdan bu şekilde haberdar olan Dadyan Okulu ve Yeşilköy Ermeni İlköğretim Okulu yöneticileri, okullarındaki çocukların zarar görmemesi için sınavı durdurdu.

Bunun ardından Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmeler başladı. Sınavın durdurulması nedeniyle okul yöneticilerine tepki gösteren Bakırköy Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, okul yöneticileri hakkında soruşturma açılabileceğini söyleyerek baskıda bulundu. Ancak iki okulun yöneticileri, bu tip sorular nedeniyle çocukların pedagojik gelişiminin büyük zarar gördüğünü belirterek, sorunun iptal edilmesini talep etti. Yapılan uzun görüşmelerin ardından, Milli Eğitim Müdürlüğü, sınavın, söz konusu soru iptal edilerek yapılması kararını aldı. Sorunun iptal edilmesinin ardından, iki okulda da sınav yapıldı.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER