Yunanistan'da öğrenciler ayaktaydı!

17 Kasım öğrenci ayaklanmasının 40. yıldönümü nedeniyle birçok kentte yürüyüşler yapıldı…

Yunanistan'da öğrenciler ayaktaydı!

Yunanistan'da 1973'te 'Albaylar Cuntası'na karşı gerçekleşen 17 Kasım öğrenci ayaklanmasının 40. yıl dönümü dolayısıyla başta Atina ve Selanik olmak üzere birçok kentte yürüyüşler düzenlendi.

Atina'da, çeşitli öğrenci dernekleriyle siyasi parti temsilcileri ve sol grupların, Teknik Üniversite (Politehnio) önünden başlayan geleneksel yürüyüşü ABD'nin Atina Büyükelçiliği'nin önünde son buldu.

Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı yürüyüş sırasında ABD ve NATO karşıtı sloganlar atan göstericiler Avrupa Birliği, ABD ve Nazi bayrağı yaktı.

Gösteriler sırasında Sintagma Meydanı'nda çırılçıplak soyunarak polislere karşı eylem yapan iki Fransız gözaltına alındı.

Atina'da, akşam saatlerindeki yürüyüş sırasında parlamento çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alan polis, göstericilerin parlamentonun önünde bulunan Meçhul Asker Anıtı'na yaklaşmalarına izin vermedi.

Kentte, kamu kuruluşları ve yabancı misyon temsilcilikleri önündeki noktalarda 7 binin üzerinde polis görev yaparken, kent merkezinde bazı caddeler ve metro istasyonları trafiğe kapatıldı.

Yürüyüş sırasında göstericilerle polis arasında zaman zaman gerginlikler yaşandı. Eksarhia Meydanı'nda kendilerini iktidar karşıtı anarşistler olarak tanımlayan göstericilerle polis arasında küçük çapta arbede yaşandığı bildirildi.

Selanik'te, kent merkezindeki Aristotelyos Üniversitesi önünde toplanarak Amerikan Konsolosluğu'na doğru yürüyüşe geçen göstericilerle polis arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Göstericiler ABD Konsolosluğu önünde ABD ve Avrupa Birliği bayrağı yaktı.

Patra'da da 17 Kasım yürüyüşü sırasında bazı öğrenci grupları ile polisler arasında çatışmalar çıktığı; polisin gazlı saldırısına, eylemcilerin taş ve molotofkokteylleriyle karşılık verdiği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2013, 00:07

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER