Yükseköğretime Geçiş Sınavı sona erdi

Üniversiteye girişte birinci aşama olarak uygulanan YGS bugün yapıldı

Yükseköğretime Geçiş Sınavı sona erdi

Üniversiteye girişte birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sona erdi.

Tek oturumda düzenlenen ve saat 10.00’da başlayan sınavda adaylara 160 soru için 160 dakika süre verildi. YGS saat 12.40’ta tamamlandı.

Sabah erken saatlerde sınav merkezlerinin önüne gelen üniversite adayları 09.30’dan itibaren güvenlik kontrolünden geçirilerek salonlara alındı.

2 milyon 178 bin 563 adayın başvurduğu sınav, 173 il/ilçe sınav merkezinde, yaklaşık 7 bin 300 binada ve 117 bin salonda, 303 bin sınav görevlisi ile düzenlendi.

Adaylar, sınav salonuna 2016-YGS Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı veya pasaportlarını göstererek girdi ve kendi sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturdu.

Sınav binalarına hiç bir eşya alınmadı. Adayların sınavda kullandığı kalem, silgi, kalemtıraş ile şeker ve peçete ÖSYM tarafından verildi. Adaylar sadece yanlarında şeffaf pet şişe içinde su getirebildi.

Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerinin yer aldığı sınavda öğrencilere Türkçeden 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13 ve biyolojiden ise 13 soru sordu.

Toplam 160 soru için adaylara 160 dakika süre verildi ve 2016-YGS saat 12.40’ta bütün sınav merkezlerinde aynı anda tamamlandı. ÖSYM bu yıl bir değişiklik yaparak YGS’de çıkan soruların tamamını açıklama kararı aldı. Sınavdan çıkan adaylar soruları inceleyerek tahmini netleri üzerinden tahmini puanlarını hesaplayabilecek.

SONUÇLAR 25 MART'TA

YGS’de uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Adayların Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerinden her biri için birer standart puanı hesaplanacak. ÖSYM, sınav sonuçlarını 25 Mart’ta açıklayacak. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar YGS sonuçlarını, T.C kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin ‘https://sonuc.osym.gov.tr’ internet adresinden, SMS ve mobil uygulamalarından öğrenebilecek.

LYS BAŞVURULARI NİSAN'DA

YGS’de en az bir puan türünde 150 ve üzeri puan alamayan adayların, sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve haziran ayında ikinci aşama olarak düzenlenecek Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) girme hakları olmayacak. YGS puanı 150’nin altında olan adaylar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacak.

YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar LYS’lere girme hakkı elde edecek. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse LYS’ye başvurabilecek. LYS’ye başvurular, 1-14 Nisan’da  alınacak.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2016, 13:36

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER