YÖK'ten başörtüsü adımı

YÖK Başkanı Çetinsaya, taslağa ilişkin bilgiler verdi...

YÖK'ten başörtüsü adımı

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya, hazırlanan yeni YÖK taslağına ilişkin bilgiler verdi.

ntvmcnbc'nin haberine göre, öğretim üyelerinin derslere başörtüsüyle girmesinin önü açılıyor.

Kılık-kıyafet nedeniyle bilimsel faaliyet gösterme hakkının engellenmemesi gerektiğini söyleyen Çetinsaya ise şunları söyledi:

"Hepimiz 20. yüzyılın ortamında ve soğuk savaşın ortamında tek tip ve tek düşünce etrafında koşullandırıldık. Artık öyle bir çağdayız ki farklı renkler, farklı kültürler ve farklı yaşam tarzları bir arada yaşayabilmeli.

Zaten çağdaş dünyada da yaşayabiliyor. O bakımdan, yeni dünyada, yeni insanların bunları mesele etmemesi gerektiğini; isteyenin kırmızı gül, isteyenin yeşil ayakkabı giymesini istiyoruz, tabiri caizse...

Bu manada da yeni yasada amacımız bu oldu. Bu bizim teklifimiz. Tabii bu yasalaştığı zaman göreceğiz. Zaten fiiliyatta da bunların büyük bir kısmı aşıldı. 20 sene önceki tartışmalar artık yok, dünya değişiyor, Türkiye değişiyor.

Biz bunun adını da koymak istedik. Yasaya bu bilimsel ve akademik özgürlüklerin parçası olarak, bilimsel faaliyet gösterme haklarının kılık-kıyafet sebebiyle sınırlanamayacağını ve engellenemeyeceğini özel olarak, ittifakla koyduk."

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2013, 15:39
YORUM EKLE