Yayınevinden Ali İsmail Korkmaz fotoğrafı için özür

Yanlış namaz hareketinin sorulduğu bir soruda cevap seçenekleri arasında Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğrafını kullanan yayınevi özür diledi

Yayınevinden Ali İsmail Korkmaz fotoğrafı için özür

Ali İsmail Korkmaz’ın fotoğrafının kullanıldığı 6. sınıf deneme sınavı kitapçığını hazırlayan Sözün Özü Yayınları bir açıklama yaparak Korkmaz Ailesi’nden ve kamuoyundan özür diledi.

Açıklamada Ali İsmail Korkmaz fotoğrafının dizgi elemanı tarafından yerleştirildiği belirtildi:

“Tüm denemelerimizde soruların orijinal hali A kitapçığındaki gibi olup, B kitapçıkları A kitapçığı esas alınarak düzenlenmektedir. 4. Denememiz de bu şekilde hazırlanmıştır.

“Ancak B kitapçığı hazırlanırken bahse konu olan sorunun üzerinde dizgi elemanı tarafından değişiklik yapılmıştır.

“Bu hata tespit edildikten sonra ilgili elemanının işine son verilmiştir.

“Yapılan hata yayınevimizde de üzüntüye neden olmuştur. Ali İsmail Korkmaz’ın ailesinden ve kamuoyundan özür dileriz.”

NE OLMUŞTU?

Van’da Sözün Özü Yayınları’nın 6. sınıflar için hazırladığı deneme sınavı kitapçığında din kültürü ve ahlak bilgisi testinde bir soru “Namaz, başlama tekbiri, ayakta durmak, eğilmek (rükû), secde yapmak ve selam vermek gibi hareketlerden oluşur. Buna göre aşağıdaki görsellerde namazdaki hareketlerden hangisi yanlış gösterilmiştir” şeklinde soruldu.

Cevap seçeneklerinin birinde Gezi sürecinde Eskişehir’de öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın otururken çekilmiş fotoğrafı yer aldı. Diğer üç seçenekte çeşitli namaz pozisyonlarında duran çocuklar resmedildi.

Kitapçık salı günü Erciş’te yapılan deneme sınavında kullanıldı.

(Bianet)

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2015, 18:34
YORUM EKLE