Türkiye Ermenileri yenilenen okuluna kavuşuyor

Yenilenen Ermeni okulu 2015-2016 eğitim öğretim döneminde hizmet vermeye başlayacak

Türkiye Ermenileri yenilenen okuluna kavuşuyor

Surp Asdvadzadzin Ermeni Kilisesi Vakfı'nın Bakırköy'de yenileme çalışmalarını üstlendiği Dadyan Ermeni Okulu, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde yenilenen binasıyla hizmet vermeye başlayacak.

Vakıf Başkanı Mesut Özdemir, okul inşaatının tamamlanmasının kendileri için büyük sevinç kaynağı olduğunu söyledi.   

Yenilenen binaya 171 yıl sonra taşınmanın kendileri için önemli olduğunu belirten Özdemir, "Osmanlı İmparatorluğu döneminde barutçubaşı olan Hovahannes Dadyan'ın yaptırdığı okul, 171 yıldan bu yana hizmet veriyordu ancak 3 derslik olarak yapılmış okulun artık ihtiyaçları karşılamaktan uzak kalması üzerine bu işe giriştik. Çok büyük bir ihtiyaçtı" dedi.

Özdemir, toplumsal bir hizmet gerçekleştirmenin yanı sıra yeni nesillere de eser bıraktıklarını belirtti. Ailelerin ve çocukların yeni binayı gezdiklerinde heyecanlandıklarını aktaran Özdemir, şunları anlattı:

"Daha önce de okullar açıldı ama bunlar özel izinlerle gerçekleşti. Bu okulu, 2008'de çıkan Vakıflar Yasası ile yapabildik. Bakırköy Belediyesi de harç ve vergiler noktasında okulu muaf tuttu ve bu noktadaki yasa, belediye meclisinden oy birliğiyle çıktı."

"ÖZEL OKUL TEŞVİKİ RAHATLATTI" 

Vakıf Başkanı Özdemir, Milli Eğitim Bakanlığı'nın özel okul teşviki kapsamına azınlık okullarını almasının da maddi anlamda kendilerini rahatlatan bir adım olduğunu söyledi.

Ders kitaplarını devletin dağıttığını, öğrenci başına ciddi bir eğitim öğretim desteği alındığını vurgulayan Özdemir, "Bu durum hem bize hem velilere rahatlık sağladı. Başvuran öğrencilerimizin hepsi aldı. Liseye kadar eğitim veren okulda, artık 3 yaş grubu da öğrenim görecek. Okuldaki 5 derslik anaokuluna yönelik hazırlandı. Bu nedenle okulda yeni öğretmenler de iş başı yapacak" diye konuştu.

Özdemir, yeni binada spor ve konferans salonlarının yanı sıra yemekhane de olduğunu belirterek, "Eski binada aileler, sefer tasıyla yemek gönderiyordu. Şimdi gerek olmayacak" dedi.   

Okulun 2015-2016 eğitim ve öğretim döneminde yaklaşık 500 öğrenciye hizmet vermeye başlayacağı belirtildi. (Kaynak: Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2015, 12:55

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
YORUMLAR
dimitri
dimitri - 5 yıl Önce

soykirim yüzünden haklarini kaybedenler müracaat ederse vatandaslik verilmesi lazim.

SIRADAKİ HABER