Tüm ÖYP'liler 50/d'ye geçirildi

OHAL kapsamında yayınlanan son kararname ile ÖYP'lilerin tamamı 50/d'ye geçirildi

Tüm ÖYP'liler 50/d'ye geçirildi

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında dün gece 3 yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK) daha Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yayınlanan 674 sayılı KHK ile Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kadrosunda bulunan araştırma görevlilerinin hepsi 50/d'ye geçirildi.

KHK'de yer alan metin şöyle:

“Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 33 üncü maddenin (a) fıkrası uyarınca araştırma görevlisi kadrosuna atanmış olup, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların statüleri herhangi bir işleme gerek kalmaksızın 50 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen statüye dönüştürülmüş sayılır ve bunlar hakkında söz konusu (d) bendi hükümleri uygulanır.”

İLGİLİ DÜZENLEME

04/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa aşağıdaki ek madde eklenmiştir.

EK MADDE 30- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında 33 üncü maddenin (a) fıkrası uyarınca araştırma görevlisi kadrosuna atanmış olup, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte araştırma görevlisi kadrosunda bulunanların statüleri herhangi bir işleme gerek kalmaksızın 50 nci maddenin birinci fıkrasının (d) bendinde belirtilen statüye dönüştürülmüş sayılır ve bunlar hakkında söz konusu (d) bendi hükümleri uygulanır. Bu şekilde statüleri değiştirilen araştırma görevlilerinden 33 üncü maddenin (a) fıkrasına göre yeniden atama yapılmayanların mecburi hizmet yükümlülükleri kaldırılır. 35 inci madde uyarınca başka bir üniversitede ve yurtdışında eğitimde bulunanlar, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üniversitenin talebi üzerine on beş gün içinde kendi üniversitelerine dönmek zorundadırlar. Bu süre içerisinde dönmeyenlerin atamaları iptal edilir.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2016, 22:35

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER