Rektörlükten, İslami İlimler Fakültesi'ne 'peçe' uyarısı

Rektörlüğün uyarısında, peçeli ve gözlüklü halde, kimliği net olarak anlaşılamayan öğrencilere çok sayıda kişinin şahit olduğu ve bu durumun endişe ve tedirginliğe yol açtığı belirtildi

Rektörlükten, İslami İlimler Fakültesi'ne 'peçe' uyarısı

Batman Üniversitesi Rektörlüğü, İslami İlimler Fakültesi kampüsündeki bazı öğrencilerin kıyafetlerinden dolayı gelen yoğun şikayetler üzerine dekanlığı uyararak, 'Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Kılık Kıyafet Yönetmeliği' kapsamında gerekli işlemlerin yapılmasını istedi.

Rektör Prof. Dr. Aydın Durmuş imzası ile Batman Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi Dekanlığı'na gönderilen yazıda; üniversitenin Batı Raman Kampüsü'nde günün değişik saatlerinde ve farklı mekanlarda tamamıyla kapalı, pardösülü, peçeli ve gözlüklü halde, kimliği net olarak anlaşılamayan öğrencilere çok sayıda kişinin şahit olduğu ve bu durumun endişe ve tedirginliğe yol açtığı belirtildi.

Yazıda bu tür giyim tarzı için çözümün tespiti ve ilgili mercilerce ve dekanlığa bilgi verilmesinin talep edildiği belirtildi. 

Rektör Durmuş imzalı yazının sonunda da şu ifadeler yer aldı:

"Bahse konu öğrenciler, Dekanlığınıza bağlı bölümlerde öğrenim gören öğrenciler olduğundan, Dekanlığınızca, 'Yükseköğretim Kurumları Öğrenci Kılık Kıyafet Yönetmeliği' kapsamında gerekli işlemlerin yapılmasını hususunda gereğini rica ederim."

'İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI'

Söz konusu yazıya cevaben de 07.12.2017 tarihli rektörlüğümüz yazısında; böyle kişiler varsa dekanlığın sorumluluğunda olduğu hatırlatılarak, 'Yüksek Öğretim Kurumları Öğrenci Kılık Kıyafet Yönetmeliği' kapsamında gerekli işlemlerin yapılması ifade edilmiştir. Ayrıca peçe ile üniversiteye gelen öğrenciler var ise bayan güvenlik görevlileri tarafından özel bir alanda yüzüne bakılıp, kontrol yapılmasının uygun olacağı dekanlığa sözlü olarak iletilmiştir. Rektörlüğümüz konu hakkında idari soruşturma başlatmıştır."

Kaynak: Sputnik

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2017, 18:50

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER