ÖSYM: Hesaplama hatası yaptık, sonuçlar güncellendi

ÖSYM'den açıklama

ÖSYM: Hesaplama hatası yaptık, sonuçlar güncellendi

ÖSYM'den yapılan açıklamada üniversite giriş sınavında hesaplama hatası yapıldığı duyuruldu.

ÖSYM'den LYS puan hesaplamasında hata yapıldığına dair açıklama geldi. İlk hesaplamada yanlışlıkla, Tablo 6-C'nin ekindeki okullardan mezun olan adayların ek puansız yerleştirme puanlarının kullanıldığı belirtilen açıklamada, "1110 adayın yerleştirmesi değişmiş, 1628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma gelmiş, daha önce bir programa yerleştiği açıklanan 1499 aday herhangi bir programa yerleşmemiştir" dendi.

'SONUÇLAR GÜNCELLENDİ, ÖZÜR DİLERİZ'

ÖSYM'den yapılan duyuru şöyle:

"08.08.2017 tarihinde açıklanan 2017-ÖSYS yerleştirme sonuçlarında, adayların yerleştirmelerinde kullanılacak puanlar belirlenirken Tablo-6C'nin ekinde yer alan okul türlerinden mezun olan adayların alan ve dallarına göre ek puan kullanılabilecek tercihlerinde ‘ek puanlı yerleştirme puanları' yerine ‘ek puansız yerleştirme puanları'nın kullanıldığı tespit edilmiştir. Bu işlemin düzeltilmesi amacıyla yapılan güncellemede 1110 adayın ilan edilen yerleştirmesi değişmiş, 1628 aday daha önce bir programa yerleşmemişken yerleşir duruma gelmiş, ek puanı dikkate alındığı için yerleşen bu adaylar nedeniyle daha önce bir programa yerleştiği ilan edilen 1499 aday ise yeni durumda herhangi bir programa yerleşememiştir. Konu ile ilgili adaylar ve kurumlar bilgilendirilmiş, yeni sonuçlar 12.08.2017 tarihi saat 11:00 itibariyle güncellenmiştir. Bu durumdan etkilenen adaylardan özür diler bilgilerine saygıyla sunarız."

Bu arada, ÖSYM’nin mağdur olan adayları tek tek aradığı, ulaşmaya ve bilgilendirmeye çalıştığı bildirildi.

YÖK BAŞKANI SARAÇ: ÜNİVERSİTELERDE BOŞ KONTENJAN SAYISI 300 BİNE ÇIKABİLİR

Yüksek Öğretim Başkanı (YÖK) Prof. Dr. Yekta Saraç, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) sitesinden açıklanan üniversite tercih sonuçları ve boş kalan kontenjanlarla ilgili olarak konuştu.

Devlet, vakıf ve Kuzey Kıbrıs'ta üniversitelerin boş kalan kontenjanlarını şapkalarını önlerine koyup düşünmeleri gerektiğini belirten Saraç, kazanıp kayıt yaptırmayanlarla birlikte, üniversitelerdeki boş kontenjan sayısının 300 bine çıkma ihtimalinin olduğunu söyledi.

Milliyet'ten Abbas Güçlü'ye konuşan Yekta Saraç'ın açıklamaları şöyle:

    Boş kontenjanlar herkese bir mesaj verdi. Bu boşluğu, daha iyi bir tanıtım yaparak, en aza indirmeye gayret göstereceğiz. Gelecek yıllarda, kontenjanlar belirlenirken, çok daha titiz davranılacak. İtirazlar olsa da kalite odaklı yaptırımlarımız devam edecek.

    Meslek lisesi mezunlarına yönelik sınavsız geçiş kaldırıldı ama önleri açık. İstedikleri yerlere girebilir, dikey geçiş olanaklarından yararlanabilirler.

    Açıköğretime standart getirilmesi kaçınılmazdı. Puan türünün değişmesi doluluk oranını azalttı ama marka değerini artırdı. Artırmaya da devam edecek.

    YÖK bursları artarak devam edecek. Doluluk oranları da gösterdi ki doğru yoldayız.

    Geçen yıla göre tercih eden aday sayısı azaldı. Özellikle de meslek lisesi mezunları tercih haklarını kullanmadılar. Nedenlerini çok yönlü olarak araştırıyoruz. Ama ortada bir sorun olduğu kesin.

'REHBERLİK HİZMETLERİMİZ YETERLİ OLMADI'

    Adayları bilinçlendirmeye ve doğru yönlendirmeye yönelik rehberlik hizmetlerimiz vardı, demek ki yeterli olmadı, daha da artıracağız.

    Öğrencilerimizin, mezuniyet sonrası istihdam olanaklarını da dikkate almaları sevindirici bir gelişme. Bu, üniversitelere verilen en önemli mesajlardan biridir. Artık yeni bölüm açarken çok daha seçici olmak zorundalar.

    Boş kalan her kontenjan vakıf üniversitelerini mali açıdan zora sokuyor ama devletler rahat. Kayıt odaklı bütçe konusundaki çalışmalarımız sürüyor.

    Çok sayıda kontenjanın boş kalması hoş bir şey değil ama açıkta kalan öğrenciler açısından baktığınızda ikinci bir şans olarak görülebilir. Öğrencilerimiz bu kontenjanları dikkatlice değerlendirerek, yıl kaybetmeden üniversiteli olma şansı yakalayabilirler.

    Burs ile indirimi birbirine karıştırıyorlar. Bazı üniversitelerin verdikleri burs değil, indirim. Bunun düzeltilmesi gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2017, 20:40

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ebru
Ebru - 4 yıl Önce

Ya Allah askına bunun özürümü olur çocuklar ruhunu teslim ediyor bir yere yerlesebilmek ıçın sonra kuru bir özür biz hata yaptık tövbe yarabbim aklımızla dalga geçmeyin daha fazla

fermandarov
fermandarov - 4 yıl Önce

ösym den kurtar bizi tanrım.
hayatımızı cehenem ediyor artık.
bıktık yemin ederim bıktık bu sistemden artık Allah belanızı versin hepinizin.
bu sistem her dönem milyonlarca öğrenci katlediyor.
yeter artık bıktık. nefret ediyorum artık kitaplardan konulardan derslerden ...
çıkartıyorsunuz her yıl 1. olan bir öğrenciyi neymiş efendim bakın 'bu sistem para yapıyor' gibi övgülerde bulunuyor peki ya geriye kalan milyonlar onlara ne oluyor ?
kimse bunu düşünüyormu peki yazıklar olsun hepinize...
akıl öldürüyorsunuz sadece işiniz bu başka hiçbirşey yok.!
elimize tutuşturuyorlar tonlarca başlığı git bunları ezberle üniversite kazanırsın .
ya herkes ezberde iyi değilse ? ölsünlermi yani ?
12 yıl okul okudum hepsi teori hiçbir deney hiç bir pratik eğitim görmedim sayısalcı olmama rağmen ..
diğer ülkelere bakınca ağlıyasım geliyor ..
bir konu verip gidin bunu düşünün sizde bu konuya birşeyler katın demediler lanet olsun bu eğitime kalbimizi hiç görmüyorsunuz bizi uçurumlara sürüklüyorsunuz.!!!!!

SIRADAKİ HABER