Okulda çıplak arama rezaleti: 4 öğretmen açığa alındı

İzmir Buca 30 Ağustos Ortaokulunda hırsızlıkla suçlanan 3 kız öğrencinin çıplak bir şekilde arandığı iddia edildi

Okulda çıplak arama rezaleti: 4 öğretmen açığa alındı

İzmir’in Buca İlçesi’nde hırsızlık iddiasıyla suçlanan 3 ortaokul öğrencisi, müdür yardımcıları tarafından çıplak aramaya maruz bırakıldı.

Çalındığı söylenen para bulunamazken öğrencilerin üzerinden sadece okul harçlıkları çıktı. Veliler olaya tepki gösterdi.

Yeni Asır’ın haberine göre, olay 15 Mart 2017’de meydana geldi.

İddiaya göre U.K. isimli öğrencinin sınıfta 100 lirası çalındı. Bunun üzerine S.K. isimli öğrenci parayı C.V, A.P. ve R.Ş. isimli kız öğrencilerin çaldığını söyleyerek durumu okul idaresine iletti. Olayı duyan okul idaresi ise hırsızlığı ortaya çıkarmak için skandal bir yöntemi tercih etti. 3 kız öğrenci sınıflarından ders esnasında apar topar çıkarılarak Müdür Yardımcısı Gülay U’nun odasına getirildi.  Bu sırada odada bulunan Müdür Yardımcısı Zerrin S. kızlara, “Hırsızlık yapmışsınız” diyerek odanın perdelerini kapatıp kapısını kilitledi.

‘SOYUNUN’ TALİMATI

Neye uğradığını şaşıran 3 kız öğrenci, Gülay U. ve Zerrin S’nin “Soyunun” sözüyle karşılaştı. Ancak, yapılan aramalara karşın 3 öğrencinin çaldığı iddia edilen 100 lira bulunamadı. Öğrencilerin üzerinden sadece okul harçlıkları çıktı.

Olayın ortaya çıkmasının ardından C.V. (14) ve annesi A.V. Şirinyer Karakoluna giderek şikayetçi oldu. C.V, “Hayatımda başıma ilk defa böyle bir şey geldi. Dünya başıma yıkıldı sanki. Ömrüm boyunca unutmayacağım utanç dolu bir anı yaşadım” dedi. Anne A.V. de benzer birçok olayın okulda yaşandığını iddia ederek, “Çocuğum hırsızlık dahi yapmış olsa kimsenin onun bedenine dokunmaya hakkı yok. Avukatımızla da görüştük. Sorumlulardan davacı ve şikayetçiyiz. Bunun dışında çocuğumun telefonunun el konulup geri verilmemesi akıl alır bir durum değil” diye konuştu.

Okul Müdürü Ergün Dur, okulda hırsızlık olayı olduğunu ancak çıplak üst arama olmadığını iddia ederek, “Biz de konuyla ilgili olarak aile hakkında suç duyurusunda bulunacağız. Kız öğrencilerin kıyafetlerinin çıkartılarak arandığı gibi bir durum söz konusu değil. Okulumuz çok büyük bir okul. Herkesi memnun etmek mümkün değil” dedi.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ SORUŞTURMA BAŞLATTI

Konuyla ilgili soruşturma başlatan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okul müdürü, 2 müdür yardımcısı ve rehber öğretmeni açığa aldı.

Buca İlçesi'ndeki 30 Ağustos Ortaokulu'nda geçen 15 Mart'ta meydana gelen olayda; öğrencilerden U.K., 100 lirasının diğer öğrenciler C.V., A.P. ve R.Ş. tarafından çalındığını söyledi. İddiaya göre, bunun üzerine kadın müdür yardımcıları odalarında, kızlardan iç çamaşırlarına kadar soyunmalarını isteyip, ardından arama yaptı. Aramada çalındığını öne sürülen 100 lira bulunamadı, hırsızlıkla suçlanan öğrenciler ise aileleriyle Şirinyer Polis Merkezi'ne giderek şikayette bulundu.

Okul müdürü E.D., öğrencilerin velilerinin iftira attığını öne sürdü. İddialarla ilgili soruşturma başlatan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okul müdürü, 2 müdür yardımcısı ile rehber öğretmeni açığa aldı. Ayrıca kriz müdahale ekibi oluşturulduğu ve öğrencilerin ziyaret edileceği bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2017, 09:10

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER