Öğrenci eylemde ders sokakta

Doğuş Üniversitesi'den öğrenciler ve okulun gerekçesiz olarak işine son verdiği Değirmencioğlu sokakta temsili ders yaptı...

Öğrenci eylemde ders sokakta

Bianet / Beyza Kural

Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu’nun işine gerekçesiz olarak son verilmesi ve bölümde dört akademisyenin kalması üzerine dün eylem yapan öğrenciler bugün de eylemdeydi.

Öğrenciler dün Rektör Prof. Dr. Ahmet Nuri Ceranoğlu ile görüşmelerinde ilettikleri taleplerini yineledi.

* Başta Psikoloji bölümü olmak üzere okulda çalışmalarını sürdüren hiçbir hocaya hiçbir şekilde psikolojik ve maddi baskı yapılmaması,

* Gerekçe gösterilmeksizin dönem ortasında işine son verilen Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu’nun geri çağrılması,

* Psikoloji bölümüne alan dışı hocaların getirilmemesi.

DEĞİRMENCİOĞLU’NDAN BİNA ÖNÜNDE DERS

Üniversite çevresindeki yürüyüşle başlayan eylem H kapısı önündeki açıklamayla devam etti. Taleplerin dile getirildiği açıklamada şu ifadeler yer aldı:

 “Dün başlayan öğrenci hareketimiz spesifik olarak psikoloji bölümünde yapılmaya çalışılan ‘niteliksizleştirme’ müdahalesine karşı doğan bir öğrenci hareketi. Aslında bu en geniş anlamda eğitim hakkını kullanma ve eğitim kalitesini sürekli kılma talebidir.”

Açıklamanın ardından bina önüne inen rektörle öğrenciler arasındaki konuşmaları öğrencilerden biri bianet’e şöyle aktardı:

“ Rektör söze ‘Dün konuşmuştuk neden hala buradasınız?’ diye başladı, üniversitenin iyi bir seviyede olduğunu anlattı. Bizler de bunun devam etmesini istediğimizi söyledik. ‘Yeni hoca gelecek’ açıklamasıyla ilgili de güven duymadığımızı belirttik.”

Gerekçesiz olarak işten çıkartılan Değirmencioğlu da yarım kalan dersleri yerine öğrencilere bina önünde temsili bir ders anlattı. Öğrenciler talepleri kabul edene dek eyleme devam kararıyla bugünkü eylemi sonlandırdı.

NE OLMUŞTU?

Doğuş Üniversitesi Psikoloji bölümünde 2012 yılında 11 öğretim elemanı vardı. 3 kişinin işten çıkarılması ve üç kişinin de buna tepki olarak istifa etmesinin ardından 2013 yılına 5 öğretim elemanı ile başladı.

Eylül ayında göreve başlayan Prof. Dr. Serdar Değirmencioğlu'nun Ekim sonunda işten atıldı. 300 öğrencinin bulunduğu bölümde şu anda 4 öğretim elemanı var, onlardan biri de bu yıl çalışmaları için yurtdışında. Değirmencioğlu'nun dersleri boş geçiyor.

Öğrencilerin birçoğu kadro nedeniyle bu üniversiteyi tercih ettiklerini, ancak şimdi 4 öğretim elemanının kaldığını söylüyor. Bu durum öğretim elemanları için de artan yoğunluk demek.

Rektör, dün kendisiyle görüşen öğrencilere şu açıklamalarda bulundu.

"Değirmencioğlu iki aylık deneme süresinde memnun kalınmadığı için işten çıkarıldı, işe alınmayacak. Onun derslerine yeni bir öğretim elemanı gelecek. Bölüme psikiyatrist alınması gibi bir durumun şu anda söz konusu değil. Eğitim kadrosu eski düzene dönecek."

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2013, 18:19
YORUM EKLE