Milli Eğitim'den zorla 'değerler eğitimi' semineri: Katılmayan öğretmenlere ceza

Bayrampaşa’da öğretmenlerin Milli Eğitim’in değerler eğitimi seminerine katılımı zorunlu tutuldu, katılmayan öğretmenlere uyarı cezası verildi

Milli Eğitim'den zorla 'değerler eğitimi' semineri: Katılmayan öğretmenlere ceza

İstanbul Bayrampaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, 13 Mart tarihinde ilçede bulunan Yücel Çakmaklı Kültür Merkezi’nde değerler eğitimi semineri düzenlemeye karar verdi. Seminere, Bu Vatanı Terk edenler, İslam Alimleri, Farkınız İslam Olsun, Dünyada İslam’a Koşanlar ve Avrupa’nın Gerçek Yüzü gibi kitapların yazarı Vehbi Vakkasoğlu ile Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan davet edildi.

Seminere katılımın artması amacıyla ilçede bulunan okullara yazı gönderildi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıda ‘öğretmenlerin seminere katılması zorunludur’ notu düşüldü.

KATILMAYAN ÖĞRETMENLERE UYARI CEZASI

Serbay Mansuroğlu’nun BirGün’de yayımlanan haberine göre, görevleri dışında zorunlu ve angarya işlerde görevlendirilemeyeceklerini belirten bazı öğretmenler düzenlenen ‘Değerler Eğitimi Semineri’ne katılmadı. Bazı öğretmenlerin seminere katılmaması İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nü harekete geçirdi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, seminere katılmadığını tespit ettiği isimleri okul müdürlüklerine göndererek yazılı uyarılmalarını istedi.

Uyarı cezasının gönderildiği Şube Müdürü Turgay Kaymakcı imzalı yazıda şu ifadeler kullanıldı: “Seminere katılan okul, öğretmen ve isim listesi ekte gönderilmiş olup, okulunuzdan seminer programına katılması gerekip de katılmayan öğretmenlerin yazılı olarak uyarılması ve Müdürlüğünüzce gerekli tedbirlerin hassasiyetle alınması ve bu tür aksaklıklara mahal verilmemesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.”

EĞİTİM SEN: TEK MEZHEBE DAYALI DEĞERLER BİR BÜTÜNE ÖĞRETİLEMEZ

Eğitim Sen 4 No’lu Şube Sekreteri Özcan Günay ise “Milli Eğitim kendi ideolojik tercihlerine dayanan Değerler Eğitimi Semineri yapabilir. Ancak öğretmenlerimiz kendi görevleri dışındaki işlerde angarya olarak çalıştırılamaz” dedi.

Günay, “Anayasa ve Milli Eğitim Temel Kanunu’na göre angarya çalıştırmak yasak. Biz değerler eğitiminden pozitif ve evrensel değerleri anlıyoruz. Tek bir mezhebe dayalı değerlerin bir bütüne zorbalıkla öğretilmesini kabul etmeyiz” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2015, 13:52
YORUM EKLE