MEB tarafından 11 bin 285 öğretmen açığa alındı

Açığa alınanların PKK'ye destek verici nitelikte faaliyetlerde bulunduğu iddia edildi

MEB tarafından 11 bin 285 öğretmen açığa alındı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan açıklamada 11.285 öğretmenin açığa alındığı duyuruldu.

Açığa alınan 11 bin 285 öğretmenin "PKK ile ilişkili oldukları" iddia edildi.

Açığa alınan öğretmenlerin listeleri illere gönderildiği belirtiliyor.

BirGün'ün haberine göre; Valiliklerin koordinesinde yürütülen soruşturma sonuçları ile birlikte açığa alınan öğretmen sayısının 14 bine ulaşmasının beklendiği de öne sürüldü.

Duvar'ın haberine göre; açığa almalar daha öncekilerden farklı olarak Kanun Hükmünde Kararname ile değil Milli Eğitim Bakanlığı tasarrufuyla yapıldığı için öğretmenler yargı süreci sona erene kadar maaşlarının üçte ikisini alabilecek.

BAŞBAKAN DİYARBAKIR'DAN DUYURMUŞTU

Başbakan Binali Yıldırım, Diyarbakır ziyaretinde yaptığı konuşmada "Bu bölgede görev yapan, terörle bir şekilde iç içe olmuş 14 bin öğretmen olduğu tahmin ediliyor. Ancak bunların ne kadarının doğrudan terör örgütüyle ilişkili olduğu, ne kadarının olmadığı yapılacak incelemelerle, soruşturmalarla ortaya çıkacak. Bayramdan sonra okullar açılıyor, Milli Eğitim Bakanımız ile konuştuk, tedbir olarak üzerinde şüphe bulunan, gerekli tespitleri yapılan bütün öğretmenler açığa alınacak, yeni ders döneminde bunlara görev verilmeyecek. Bunun yerine yeni baştan öğretmenlerimizi buraya göndereceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2016, 21:20

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER