Kimliğinde din hanesi boş olan öğrenciye zorunlu din dersi!

Muhafiyet için belge şartı getirildi

Kimliğinde din hanesi boş olan öğrenciye zorunlu din dersi!

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nün illere gönderdiği yazıyla, azınlık okulları hariç, nüfus cüzdanında din hanesi boş bırakılan ya da Hıristiyanlık ile Musevilik dışında herhangi bir dine mensup olan öğrencilere, din kültürü ve ahlak bilgisi dersi almak zorunluğu getirildi.

Gönül Koca'nın Hürriyet'te yer alan haberine göre sistemde anne ya da babasından biri Hıristiyan veya Musevi olan öğrenciler din dersinden muaf olabiliyordu. Bunun için anne ya da babanın nüfus cüzdanında yazan din hanesini göstermek yeterliydi. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından 3 Şubat 2015’te valiliklere gönderilen yazıya göre sistem değişti.

Artık azınlık okulları dışında kalan ilk ve ortaöğretim kurumlarında eğitim alan öğrencilerin nüfus cüzdanındaki din hanesine Hıristiyan ya da Musevi olduğunun yazılması gerekiyor. Başka bir dine mensup olsa ya da kimliğindeki din hanesi boş bırakılsa bile öğrenci din kültürü ve ahlak bilgisi dersini almak zorunda kalıyor.

Çocuğu bir özel okulda 4’üncü sınıf öğrencisi olan baba A.M. Hıristiyan, eşi ise Müslüman. Çocuklarının 18 yaşını doldurduktan sonra hangi dini seçeceğine kendisi karar vermesi için nüfus cüzdanında din hanesini boş bıraktıklarını belirten baba, yeni uygulamayla ilgili yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Ben Hıristiyanım, eşim Müslüman. Biz çocuğumuzun kimlikteki din hanesini boş bıraktık, din konusunun ileride kendisinin vereceği bir karar olduğunu düşünüyoruz. Şimdiye kadar çocuğumuzun din kültürü ve ahlak bilgisi dersinden muaf olması için benim kendi kimliğimde yazan din hanesini göstermem yeterli oluyordu. Oysa din dersi muafiyetiyle ilgili uygulama değiştirilmiş. Bakanlık’tan 3 Şubat’ta gönderilen yazıya göre öğrencinin din hanesi boş ise veya Hıristiyanlık ya da Museviliğin dışında herhangi bir din yazıyorsa din kültürü ve ahlak bilgisi dersini almak zorunda kalacak. Şu anda çocuğum bu dersten muaf ama muafiyetinin devam etmesi için mecburen nüfus cüzdanında din hanesine Hıristiyan yazdırmak zorunda kalacağım ya da çocuğum din kültürü ve ahlak bilgisi dersini alacak. Okul idaresi ile görüştük ama onların yapabileceği fazla bir şey yok. Ayrıca sadece Hıristiyan ve Musevi olan öğrenciler muaf tutuluyor, Türkiye ’de birçok başka din mensubu insanlar var. Bunlar da din dersini zorunlu olarak almak zorunda bırakılıyor. Aslında yanlış bir uygulama çünkü belki çocuğum ileride Müslüman olmak isteyecek ama ben şimdi nüfus cüzdanına Hıristiyan yazdıracağım.”

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2015, 14:42

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER