İmam hatip lisesi açmak için 50 bin olan nüfus koşulunu 5 bine düşürüldü

İmam hatip liselerinin açılması 10 kat daha kolaylaştırıldı

İmam hatip lisesi açmak için 50 bin olan nüfus koşulunu 5 bine düşürüldü

Milli Eğitim Bakanlığı, imam hatip liseleri için 50 bin olan nüfus koşulunu 5 bine düşürdü. Fen liselerinde ise öğrenci kontenjan limiti, ildeki 8. sınıf öğrenci sayısının yüzde 5’i ile sınırlandı.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), nitelikleri bakımından en çok tartışılan konumdaki imam hatip liselerinin açılmasını 10 kat daha kolaylaştırdı.

Son 10 yılda binin üzerinde imam hatip lisesi açan MEB, Anadolu İmam Hatip Lisesi açılması için gereken 50 bin nüfus koşulunu, yerleşim birimi merkez nüfusu için 5 bine kadar düşürdü.

Öğretim binasında ise en az 8 derslik, binada veya bahçesinde uygulama mescidi, geleneksel/görsel sanatlar atölyesi, mûsikî/müzik dersliği bulunması, okulun açılacağı yerleşim birimi merkez nüfusunun 5 bin veya yerleşim birimine bağlı mahalle ve köyleri ile birlikte en az 10 bin olması kararlaştırıldı.

HER MAHALLEDE BİR İMAM HATİP LİSESİ

Eğitimdeki başarısına karşın sayılarının azlığı ile dikkat çeken fen liseleri için ise öğrenci kontenjan limiti, ildeki 8. sınıf öğrenci sayısının yüzde 5’i ile sınırlandı. MEB, 'Kurum Açma, Kapatma ve Ad Verme Yönetmeliği'nde değişikliğe giderek bakanlığa bağlı ilk ve ortaöğretim okullarının açılmasına ilişkin esasları yeniden düzenledi.

Bakanlığın en dikkat çeken düzenlemesi ise imam hatip liselerinin açılmasına ilişkin koşullar için yapılan kolaylıklar oluşturdu. 2002 yılında 450 olan imam hatip lisesi sayısını 2017’ye gelindiğinde 1408’e, 71 bin olan öğrenci sayısını ise 517 bine yükselten MEB, yeni yönetmelik ile her mahallede bir imam hatip lisesi kurulabilmesinin önünü açtı.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2017, 13:43

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER