Gazi Üniversitesi'nde Ermeni nefreti üzerine kurulu yarışma!

Afiş yarışmasının metninde 'Ermeniler Türklere soykırım yaptı' deniliyor ve yarışmanın sonucu Hrant Dink'in ölüm yıldönümü olan 19 Ocak'ta açıklanacak...

Gazi Üniversitesi'nde Ermeni nefreti üzerine kurulu yarışma!

Gazi Üniversitesi ile Azerbaycan Büyükelçiliği'nin düzenlediği afiş yarışması açıklama metninde "Ermenilerin Türklere soykırım yaptığı", "Türklerin şefkatine rağmen Ermenilerin ihanet içinde olduğu" öne sürüldü. Metinde yer alan bilgilere göre "1. Dünya savaşı sırasında Doğu ve Güneydoğu'da Ermeni terörünün yaşanmadığı yer yok".

ERMENİLER, TÜRKLER SAYESİNDE NEFES ALABİLMİŞ!

BirGün'den Serbay Mansuroğlu'nun haberine göre, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ile Azerbaycan Büyükelçiliği'nin düzenlediği yarışmanın ismi: "Herkes Uyurken: Anadolu'dan Kafkasya'ya Ermeni Zulmü Uluslararası Afiş Yarışması". Yarışmanın duyurusu haberi üniversitenin web adresinde yer aldı. Yarışmanın açıklama metninin girişinde ise "Türklerin tarihte büyük devletler kurdukları, bu devletlerde halklara hoşgörülü davrandıkları" söyleniyor. Devamla da, "Romalılar, Persler ve Bizanslılar tarafından üçüncü sınıf muamelesi gören Ermenilerin ilk defa Anadolu'ya gelen Türklerin adil, insani, hoşgörülü tavrıyla nefes alabildikleri" öne sürülüyor.

"TERÖRÜ ERMENİLER UYGULADI"

Metinde, Osmanlı'dan başlayarak Ermenilerin 19. yüzyılın sonuna kadar "Ermenilerin altın çağını" yaşadığı iddia ediliyor. Bu süreçte batılı devletlerin kışkırtmasıyla iki halk arasındaki sadakat döneminin bittiği ifade ediliyor.

1915'te Ermenilerin 'devlet güvenliği' nedeniyle sadece belli bölgelerde göçe zorlandığı savunulurken, "Ermeni çetelerin Müslüman Türkleri öldürdüğü, 1. Dünya Savaşı sırasında Doğu ve Güneydoğu'da Ermeni terörünün yaşanmadığı tek bir yer olmadığı" kaydedildi. "Ermenilerin uyguladığı terörün Asala ile devam ettiği ve son olarak Azerbaycan Karabağ ve Hocalı katliamlarına uzandığı" öne sürüldü.

YARIŞMANIN AMACI: 'ERMENİLERİN TÜRK MİLLETİNE YAPTIĞI SOYKIRIMLARA...'

Bu nedenle yarışmanın amacının şu olduğu kaydediliyor: "Bu yarışma, 1. Dünya Savaşı sürecinde ve sonrasında Ermenilerin Türk Milletine yaptığı soykırımlara ve katliamlarına duyarsız kalan dünyayı uyandırmak amacı ile gerçekleşmekte,  insan haklarına saygılı, insanca yaşama hakkını önemseyen tüm sanatçıların ve tasarımcıların katılımını beklemektedir."

DERECEYE GİREN 'SANATÇIYA' ÖDÜL

Dereceye giren 'sanatçıların' ödülü ise Azerbaycan'da açılacak sergide 'eserlerinin' sergilenmesi ve sergi boyunca sanatçının misafir edilmesi olarak açıklanıyor. 8 Ekimde başlayacak başvurular 5 Ocak'ta sona erecek.

SONUÇLAR HRANT DİNK'İN ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE, 19 OCAK'TA AÇIKLANIYOR

Sonuçlar ise Ermeni yazar-gazeteci Hrant Dink'in ölüm yıldönümü olan 19 Ocak'ta açıklanacak.

Açıklamanın altında Azerbaycan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Faig Bağırov, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Çakmakoğlu Kuru ve dekan yardımcıları ile fakültenin öğretim üyeleri var.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2014, 15:24

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER