Down sendromlu öğrenciye şiddet

Çanakkale'deki olayda veliler: Yetkililer duyarsız. Çocukları göndermeyeceğiz...

Down sendromlu öğrenciye şiddet

Çanakkale'de down sendromlu bir çocuğun öğretmenden şiddet gördüğünü belirten veliler, "Yetkililer duyarsız. Çocukları göndermeyeceğiz" dediler.

Radikal'den Seçkin Sağlam'ın haberine göre; Çanakkale’de Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Gazi Ortaokulu’ndaki özel eğitim sınıfında down sendromlu bir çocuğa şiddet uygulandığı ileri sürüldü. Eğitim sürecinde en önemli ihtiyaçları sevgi olan bir çocuğa şiddet uygulanması okuldaki velilerin de tepkisini çekti. Veliler, öğretmen görevden uzaklaştırılmadığı için öğrencilerini bir haftadır okula göndermiyor. Milli Eğitim Müdürlüğü ise soruşturma başlatıldığını, iddiaların araştırıldığını söylüyor.

Çanakkale Olay gazetesi yaklaşık bir haftadır bu konuyu gündemden düşürmedi. Gazi Ortaokulu Özel Eğitim Sınıfı’nda bulunan down sendromlu S.B’ye şiddet uyguladığı iddia edilen öğretmen ile ilgili olarak velilerin tedirginliği devam ediyor. Çocuklarının okula gitmek istemediğini ifade eden veliler, “Bu hafta okula göndermedik, bugün de göndermeyeceğiz. Konuyla ilgili somut bir adım atılmasını bekliyoruz” dedi.

Önceki gün kendi aralarında bir araya gelerek gelişmeleri değerlendiren aileler, Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ile bir araya gelmeyi ve somut bir adım atılmasını bekliyor. Milli Eğitim Müdürlüğü ise konuyla ilgili olarak müfettiş görevlendirerek soruşturma yürütüyor. Yine aynı konuyla ilgili olarak ailelerin emniyete yaptıkları bir şikâyet de bulunuyor.

Milli Eğitim Müdürü Dr. Şaban Karataş’ın “Müfettiş görevlendirerek soruşturma başlattık” açıklamasının ardından en azından soruşturma sürecinde öğretmenin görevine devam etmemesi gerektiğini söyleyen aileler, “Biz çocuklarımızı okullarına gönderemezken öğretmenin halen görevine devam ediyor olmasını anlamıyoruz. En azından soruşturma sürecinde öğretmenin bu görevine devam etmemesi gerekiyor” dedi.

MÜDÜRDEN İLGİNÇ MESAJ

Geçen hafta meydana gelen down sendromlu öğrenciye şiddet vakası ile ilgili olarak Gazi Ortaokulu Özel Eğitim Sınıfı öğrencilerinin bu hafta okula gitmedikleri öğrenildi. Ailelerine, “Okula gitmek istemiyoruz” diyen öğrencilerin psikolojilerinin bozulduğu belirtildi.

Gazi Ortaokulu Müdürü Hüseyin Arslan’a şikâyette bulunan bir velinin önce “Sende bir tane bende bin tane çocuk var, hangisi ile uğraşayım” karşılığını, ısrarla şikâyetine devam edince “Devletin öğretmeni kalır, öğrencisi gider. Bu mesaj da sana” karşılığını aldığı iddia edildi. Veli daha sonra BİMER’e şikâyette bulundu.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2014, 20:13
YORUM EKLE