Cambridge Üniversitesi, 13 ciltlik Kürtler Ansiklopedisi'ni bastı

Ansiklopedide Kürtler’in direnişi, savaşları, mücadelelerinin yanısıra onlara yönelik yapılan baskı ve zulümlere yer verildi

Cambridge Üniversitesi, 13 ciltlik Kürtler Ansiklopedisi'ni bastı

İngiltere’nin önde gelen üniversitelerinden Cambridge, 1831-1979 yıllarını içeren 13 ciltlik 9 bin sayfadan oluşan Kürtler Ansiklopedisi'ni bastı.

Ansiklopedide Kürtler’in direnişi, savaşları, mücadelelerinin yanısıra onlara yönelik yapılan baskı ve zulümlere de yer verildi.

Rudaw'ın haberine göre kitabın önsözünde, "Bu kitapta Kürtler’in özgürlük ve bağımsızlık yolunda verdikleri mücadele ve 150 yıl boyunca tekrarlanan krizleri konu alınıyor" yazıldı.

Kürtler Ansiklopedisi, Bedirhan’dan itibaren Irak Hükümeti’nin 1970-1976 yılları arasında 400 bin Kürt’ü sürgün etmesini belgelerle sunuyor.

Sözkonusu ansiklopedinin bir bölümü, Bedirhanlılar, Şeyh Mahmudi Nemîr, Dersim Kürtler’i, Şeyh Ahmedi Barzan’ın fotoğraf ve o yıllardaki mektup yazışmalarına ayrıldı.

Kürtler Ansiklopedisi Cambridge Üniversitesi matbaası tarafından basıldı ancak henüz yayımlanmadı. Cambridge Üniversitesi, ansiklopediyi online olarak da okurlarla buluşturacak. 

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2016, 10:34

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER