Boğaziçili akademisyenlerden atanmış rektör tepkisi

Boğaziçi Üniversitesi’nden bir grup akademisyen, rektörlük seçimini kaldıran KHK'nın iptalini istedi

Boğaziçili akademisyenlerden atanmış rektör tepkisi

Boğaziçi Üniversitesi’nden bir grup akademisyen, yüzde 86 oy oranıyla seçtikleri rektörün yerine Prof. Dr. Mehmed Özkan’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından üniversiteye rektör olarak atanmasını protesto etti.

Cüppelerini giyerek üniversitede bir açıklama yapan akademisyenler, rektörlük seçimini kaldıran Kanun Hükmünde Kararname (KHK) maddesinin iptalini istediler.
 
Öğrencilerin de takip ettiği açıklamada “676 sayılı KHK’nın ilgili maddesi iptal edilmeli, yerine demokratik, özerk ve katılımcı üniversitenin ilkelerine uygun yeni bir düzenleme getirilmelidir” talebi dile getirildi.
 
Prof. Dr. Cem Ersoy’un okuduğu açıklama şöyle:
 
"Boğaziçi Üniversitesi’nin benimsemiş olduğu ‘Akademik İlkeler’ evrensel değerlere dayanır. Bu ilkelerden biri ‘üniversitelerde karar alma yetkisinin demokratik yöntemlerle seçilmiş kurullarda ve akademik yöneticilerde’ olmasıdır. ‘Başta rektör olmak üzere tüm akademik yöneticiler atamayla değil seçimle belirlenmelidir.’
 
Bir kamu üniversitesi olarak Boğaziçi Üniversitesi’nin yıllar içinde özenle kurduğu katılımcı yönetim modeli ve yöneticilerini demokratik yöntemlerle belirleme pratiği uluslararası akademik başarısının temelini oluşturur. Çünkü toplum yararına olan bilimsel bilgi ancak ifade özgürlüğünün korunduğu, farklılıkların bir arada olabildiği bir üniversite ortamında üretilir ve paylaşılır.
 
29 Ekim 2016 tarihli 676 sayılı KHK’nın 85. maddesi üniversitemizde uygulanan demokratik ve özerk yönetim modeline büyük bir darbe vurmuştur. 1 Kasım 2016 tarihli basın açıklamamızda KHK’nın ilgili maddesinin iptalini talep etmiştik. Talebimiz yerine getirilmediği gibi, yüzde 86 oy oranıyla seçtiğimiz rektör atanmamıştır.
 
OHAL’e dayandırılan bu durumun demokratik meşruiyetinin olmadığını bir kez daha ilan ediyoruz. 676 sayılı KHK’nın ilgili maddesi iptal edilmeli, yerine demokratik, özerk ve katılımcı üniversitenin ilkelerine uygun yeni bir düzenleme getirilmelidir.
 
Bizler her kamusal mecrada bu talebimizin takipçisi olacağız. Üniversitemizdeki özgür, bağımsız ve barışçı akademik ortamı bozacak her tür müdahalenin de karşısında duracağız. Rektör belirleniminin üniversitenin iradesi doğrultusunda gerçekleştirileceği bir sisteme en kısa zamanda dönülmesi gerektiğine inanıyoruz ve bunun gerçekleşmesi için mücadele edeceğiz."

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2016, 20:44

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER