Boğaziçi Üniversitesi: Rektör seçimlerini düzenleyen KHK iptal edilsin

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, rektör seçimlerini düzenleyen KHK'nin iptalini istedi

Boğaziçi Üniversitesi: Rektör seçimlerini düzenleyen KHK iptal edilsin

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL kapsamında yayımlanan 676 sayılı KHK’nın iptalini istedi.

676 sayılı KHK ile yeniden düzenlenen rektör atamaları Cumhurbaşkanı tarafından yapılacak.

KHK'yi protesto eden akademisyenler adına açıklamayı Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Ayşe Buğra yaptı. Prof. Dr. Buğra, daha önce 18 Ağustos 2016’da TBMM’ye sunulan ve tepkiler üzerine geri çekilen düzenlemenin üniversite yönetimini siyasi iradenin tasarrufuna bırakacağını kaydederek, "Demokratik toplumlarda rektörler siyasi irade tarafından belirlenemez. Üniversiteler özerk kurumlardır. Bu özerklik anayasamız tarafından sınırlı da olsa güvence altına alınmıştır. Ancak son düzenleme üniversitenin kurumsal özerkliğini hem kamu hem vakıf üniversiteleri için yok etmektedir" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi’nin 12 Temmuz 2016’da rektörünü seçtiği halde seçim sonucunun görmezden gelindiğini ve rektörün henüz atanmadığını hatırlatan Buğra, "OHAL’in hukuki çerçevesi dışında kalan yeni rektör belirleme yöntemi ise ülkenin bilimseli demokratik ve ekonomik gelişmesine zarar verici niteliktedir. Özerk üniversitelerin gelişmiş toplumların güvencesi olduğunu hatırlatarak, rektör seçimini düzenleyen KHK’nın kamu yararına iptalini talep ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2016, 15:34

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER