"Bilgisayar dizüstü olabilir ama eteğiniz dizüstü olmasın"

‘Yazarlar Okullarda Projesi’ kapsamında ilkokul ve ortaokul öğrencilerine satılan kitaptan bir cinsiyetçi ifade: Bilgisayarınız tabii ki dizüstü olabilir ama mümkünse eteğiniz dizüstü olmasın

"Bilgisayar dizüstü olabilir ama eteğiniz dizüstü olmasın"
İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü ‘Yazarlar Okullarda Projesi’ kapsamında bazı okullarda öğrencilere satılan ‘Hariçten Sözler’ isimli kitabın cinsiyetçi ifadelerle dolu olduğu ortaya çıktı.

BirGün’den Serbay Mansuroğlu’nun haberine göre, proje bugüne kadar yüzlerce okulda hayata geçirildi ve iki milyon öğrenciye ulaştı.

Haberde, ilk ortaya çıktığı dönemde daha geniş bir yazar kadrosunu okullarda öğrencilerle buluşturan ‘Yazarlar Okullarda Projesi’ son dönemde hükümete yakın yazarlarla sınırlandırılmaya başlandığı belirtiliyor. 

İstanbul’da son olarak öğrencilere 10 lira karşılığında satılan ‘Hariçten Sözler’ kitabında “Kadınlardan şair olmaz, onlardan mahir birer anne olur” gibi kadınlığı sadece annelik kimliğine sıkıştıran bir yaklaşım söz konusu.

BirGün muhabirinin İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nde projeden sorumlu Hasibe Üstün'e konuyla ilgili sorular sormak için aramalarının cevapsız kaldığı da haberde belirtiliyor.

CİNSİYETÇİ İFADELER

Yazar Ozan Taşdemir’in ilkokul ve ortaokul öğrencilerine satılan ‘Hariçten Sözler’ kiyabında yer alan cinsiyetçi ifadeler şu şekilde:

-İnsanın melekleşmesi de köpekleşmesi de iradesine, yani kendi seçimine bağlıdır.

-Kadınlar da tespih gibi olmalı, varlığı hoşluk, yokluğu boşluk vermeli.

-Erkek kalbi fethetmeye, kadın ise keşfetmeye çalışır. Çünkü güç fethe, sezgiyse keşfe açıktır.

-Kadınlar paylaşır, erkekler ise pay eder.

-Genelde erkekler güç gösterisine, kadınlar ise cilve histerisine meyillidir.

-Kadınlar ait olmayı, erkekler ise sahip olmayı yeğlerler.

-Şairlik erkek mesleğidir. Zaman zaman kadınlar heveslenseler de şiir can çekişir ellerinde ve ancak çocuk denen şiir can bulur onların sinelerinde.

-Erkekler doğayı, kadınlarsa yuvayı severler.

‘CİNAYETLE İLİŞKİYİ SONLANDIRABİLİRSİNİZ'

-Bir aşkı, küçük bir ihtimal de olsa mutlulukla ya da cinayetle nihayetlendirebilirsiniz. Ve bu cinayette öldürme biçimi, kesinlikle ama kesinlikle bir ihanet konusuyla alakalıdır.

-Kapris kadını sorar, erkeğiyse yorar.

-Kadınlar sır, erkekler kahır saklayamazlar.

-Kadın nazla, erkek hazla mutlu olur.

-Bir kadına acı çektirmek istiyorsanız onun yanında sürekli bir başka kadının güzelliğinden bahsediniz.

-Genç kızlar içim, çılgınlık sefalet, özgürlük ise felaket getirir.

-Kadınlar kıskançtır, birbirileriyle dostlukları gülene kadardır. Erkekler vefalıdır birbirileriyle dostlukları ölene kadardır.

-Evet bilgisayar çağını yaşıyoruz. Piyasada her türlü bilgisayar var. Ve bu konuda özellikle bayanlara tavsiyem şudur. Bilgisayarınız tabii ki dizüstü olabilir ama mümkünse eteğiniz dizüstü olmasın.

(Kaynak: BirGün)

Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2016, 12:37
YORUM EKLE