Avcı: SBS'de başörtüsü serbest

Milli Eğitim Bakanı sınav sistemine ilişkin açıklamalarda bulundu...

Avcı: SBS'de başörtüsü serbest

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Başkent Öğretmenevi'nde bir araya geldiği gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Avcı, SBS'nin yerine getirilmesi planlanan sisteme ilişkin daha önceden başlayan bir çalışmanın olduğunu söyledi.

Çalışmanın bakan olmadan önce başlatıldığını ifade eden Avcı, "Milli Eğitim'in hafızası bu konuda çok iyi. Muhtelif deneyimler yaşandı. Bunların iyi taraflarını kötü taraflarını biliyoruz. Bunların hepsi elden geçiriliyor. Bunların sonucunda uygun bir yöntem veya yöntemler belirlenecek. Ama şu anda medyada, özellikle internet medyasında spekülasyon konusu edilen şeyler çok da doğru değil. Üzerinde çalışıldığından öte bazı şeylere itibar etmeyin" diye konuştu.

SBS'nin kaldırılmasıyla 'her okul kendi sınavını yapacak' şeklinde değerlendirmelerin yapıldığı hatırlatılınca Avcı, şöyle konuştu:

"Kendilerine yönelik çok büyük talep olması beklenen okullar her zaman var, şimdi de var. Bu çok uzun vadeli bir çalışma. Öyle bir dönem, belli bir badireden sonra öyle bir noktaya gelebiliriz ki normal dağıtımlar yapıldıktan sonra, belli okulların kendi imkanlarıyla da öğrencileri ayrıca değerlendirebilecekleri, zaten yapılmış bir değerlendirme içinden kendileri için ayrıca bir değerlendirme yapabilecekleri düzenleme yapılabilir. Ama bu, bugünün meselesi değil önümüzdeki senenin meselesi de değil" dedi.

Bir perspektifi işaret ettiklerini vurgulayan Bakan Avcı, "Milli Eğitim Bakanlığı bu konuda geçmiş yıllardaki uygulamayı, mevcut uygulamayı, mevcut teknolojik imkanları, öğrenci sayılarını, taleplerini, okul sayılarını, ailelerin beklentilerini, çocukların yaşadıkları ve yaşayabileceklerini, bütün değerleri bütün boyutlarıyla değerlendirip bugünkü koşullarda mümkün olan en ideal düzenlemeyi yapmak için çalışmalarını sürdürüyor. Kimse endişe etmesin, bizim kafamızda öyle 'Bakan Bey bir sabah uyandı ve SBS'yi kaldıralım, yerine de Öğretmenler Kurulu'yla çocukları her okula yerleştirelim' diye bir şey yok" ifadelerini kullandı.

Yaklaşan SBS ile rapor olanların arttığına yönelik iddiaların anımsatılması üzerine Avcı, "Ailelerimizin, çocuklarımızın, sağlık kuruluşlarımızın çocuklarımızı böyle uyduruk raporlarla okullarından alıkoymaları doğru değil. Çocuklarımıza kötü örnek olmayalım. Daha fazla bir şey söyleyerek ilgilileri üzmek istemiyorum ama çocuklarımıza kötü örnek olmayalım" ifadelerini kullandı.

SBS'YE BAŞÖRTÜSÜYLE GİRME TARTIŞMASI

Avcı, yapılan düzenleme sonrası öğrencilerin SBS'ye başörtüleriyle girebileceğine yönelik haberlere ilişkin de "Orada yönetmelik çok açık zaten. Tanınmaya engel olmayacak bir kıyafetle girebilir insanlar" dedi.

BAŞÖRTÜLÜ ÖĞRETMEN SORUSU

Bir gazetecinin "Sizin döneminizde başörtülü öğretmenler görebilecek miyiz?" sorusuna Avcı, "Başörtülü öğretmenler var. Kur'an derslerine giriyorlar, siyer derslerine giriyorlar. Onları görmüyor musunuz? Ben de görüyorum. Artık, anakronik sorular ve anakronik cevaplar var ya bu o kategoriye giriyor. Türkiye bunları geçti" diye cevapladı.

Aynı gazetecinin "Bazı sorunlar var" sözleri üzerine Bakan Avcı, "Yok, rahat ol" karşılığını verdi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2013, 18:27
YORUM EKLE