Ankara Üniversitesi’nde 121 akademisyene soruşturma

Barış Akademisyenleri’ne soruşturma açan üniversitelere Ankara Üniversitesi de dahil oldu

Ankara Üniversitesi’nde 121 akademisyene soruşturma
Ankara Üniversitesi Rektörlüğü, ‘Barış İçin Akademisyenler’ bildirisine imza atan 121 öğretim üyesi hakkında disiplin soruşturması başlattı.

Diken’de yer alan haberde Rektörlüğün akademisyenlere verdiği bilgiye göre soruşturma Ankara Üniversitesi Dil Tarih Coğrafya Fakültesi (DTCF) İletişim Fakültesi (İLEF) ve Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde (SBF) görevli 121 akademisyeni kapsıyor.

Gönderilmeye başlanan tebligatlarda akademisyenlerden ‘Bu suça ortak olmayacağız’ başlıklı bildiride imzalarının bulunup bulunmadığıyla ilgili savunma yapmaları istendi.

Tebligatta şu ifadeler kullanıldı: 

“Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 13.01.2016 tarih ve 1555 sayılı yazısı ve takiben Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’nün 19.01.2016 tarih ve 2923 Sayılı soruşturma emriyle, ekte sunulan bildiriyi imzaladığınız iddiası ile ilgili olarak hakkınızda, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 53. maddesinin (a) bendi ile diğer maddelerinde özel olarak düzenlenen disipline dair hususlar dışında, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun disipline ilişkin hükümleri ve her iki Kanunda bulunmayan usul kuralları açısında Yükseköğretim Kurumları Yönetici, Öğretim Elemanı ve Memurları Disiplin Yönetmeliği uyarınca disiplin soruşturması açılmıştır.”

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2016, 15:15

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER