5. sınıftan itibaren okullarda başörtüsü serbest

Uygulama genişletildi....

5. sınıftan itibaren okullarda başörtüsü serbest

Milli Eğitim'de kılık kıyafet yönetmeliğindeki değişikliği dün Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç açıklamıştı.

Yönetmelikteki 'başı açık' ibaresi kaldırıldı ve ortaöğretimde başörtüsü serbestliği getirildi. 

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, uygulamanın ortaokul 5. sınıfı da kapsayacak şekilde düzenlendiğini açıkladı. Yani 5. sınıf öğrencileri isterlerse başörtüsüyle okula gidebilecek.

Nabi Avcı “Yönetmelikte yapılacak değişikliğin daha önceki bir uygulamanın genişletilmesi. Ortaokullarda ve liselerde zaten belli okullarda bu uygulama vardı” dedi. 

Bazı öğrenci ve velilerinden gelen taleplerle doğrultusunda bu uygulamanın kapsamının genişletildiğini savunan Avcı, ”Anaokulu, ilkokul söz konusu değil. Bazı medya organlarında öyle şeyler de vardı. Ortaokullarda ve liselerde zaten bazı okullarda uygulanıyordu. Dolayısıyla kapsam o çerçevede. Ama daha çok lise öğrencilerini ilgilendiren bir uygulama. Çünkü özellikle oradan geliyordu. İmam hatip ortaokullarında oralarda zaten uygulanıyordu. Dolayısıyla ortaokul ve liselerde” diye konuştu.

Avcı, “5. sınıf itibarıyla isteyen öğrenciler bu uygulamadan yararlanabilir” ifadelerini kullandı. “Başı açık ibaresi kaldırıldı ama kapalılığın da nasıl olacağı tanımlanmadı. Peçeyle de öğrenciler gelebilecek mi?” şeklindeki soru üzerine Avcı, şunları söyledi:

“Yok öyle şeyler. Böyle provokasyonlar olur mu? Bugünlerde bekliyorum, olur. Evet, birileri bu tür fotoğraflar çekmek için mizansenleri kurgularlar. Geçmişte bunun örneklerini yaşadık. İşin doğal akışı içerisinde böyle şeyler olmaz. Ama dediğim gibi anaokullarına bile çarşaflı öğrenciler sokarak fotoğraf çektirenler olur. Bunu biliyorum. Böyle provokasyonların da yapılabilineceğini biliyorum. İşin doğrusu belli bir düzeydeki öğrenciler için, bunu arzu eden öğrencilerin önündeki engellerin kaldırılmasıdır.”

Avcı, ”Zaten bakın ortaokullarda bu uygulama vardı. Ve bazı derslerde de vardı. Dolayısıyla oradaki genişleme ortaokullarda da. Evet” dedi.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 19:59
YORUM EKLE