Gelecek Partisi Genel Sekreteri, eski Somali Büyükelçisi Kani Torun’un 29 yaşındaki kızı Hatice Torun, kanser tedavisi gördüğü Londra’da geçtiğimiz aralık ayının sonunda hayatını kaybetti.

Torun ailesi kızlarının kırkı için Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde bir camide geride kalan hafta sonu mevlit okutmak istedi.

Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre, Gelecek Partili Torun’un danışmanına uygun olduğu söylenen camideki mevlite, bir süre sonra Yenimahalle Müftülüğü tarafından tadilat gerekçesiyle izin verilmedi.

Camide tadilatın olmadığı itirazlarına karşın “müftünün kararı denilerek” Yenimahalle’de izin verilmeyen mevlit, Çankaya ilçesine bağlı Bilkent’teki bir camide yapıldı.

TORUN: GELDİĞİMİZ YERİ GÖSTEREN ACI BİR DURUM

Kızını kaybeden Gelecek Partili Kani Torun, mevlite izin verilmemesine ilişkin, “Benim asistanım camiyi gidip gördü. ‘Sorun yok yapalım’ deniyor. ‘Usulen müftülüğe haber verilmesi gerekiyor’ diyorlar. Müftülükte isim alıyorlar. İsim ‘Kani Torun’ olunca yarım saat sonra konuşup geri dönüyorlar, ‘Orada tadilat var’ diyorlar. Asistanımın ‘Ben şimdi geldim oradan tadilat falan yok’ demesi üzerine ‘Başlatacağız’ yanıtını veriyorlar. ‘İmam hiçbir şey demedi bize’ yanıtına da ‘Onun haberi yok’ diyorlar ve bize yeri vermediler” ifadelerini kullandı.

Yenimahalle Müftülüğü’ne tepki gösteren Torun, “Geldiğimiz yeri göstermesi açısından acı bir durum” ifadelerini kullandı.

ÖZCAN: HER YERE ÇÖKTÜNÜZ ANLADIK DA CAMİYE DE Mİ ÇÖKTÜNÜZ?

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan da yaşanana tepki gösterdi. “Bunlar her makamın sahibi oldular, camilerin de mi sahibi oldular?” ifadelerini kullanan Gelecek Partili Özcan tepkisini şu sözlerle sürdürdü:

“Her makamın sahibi oldunuz anladık, her yere çöktünüz anladık da camiye de mi çöktünüz? Böyle bir ahlaksızlık olur mu? Sonra da ‘bunlar gelecek bize bedel ödetecek’ diyorlar. Bunun bedeli nasıl ödenmeyecek? Nasıl bir müftü bunun bedelini ödemeyecek? Bir insan çocuğunu kaybetmiş. Onun çocuğunun kırkını yapmayı siyasi durumuna bağlayan bir adamla mücadele etmeyeceğiz de ne yapacağız?”