Gazeteciler, gözaltındaki 6 meslektaşları serbest kalana dek adliye önünde beklemeye devam edeceklerini açıkladı

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü’nde 25 Aralık’tan bu yana tutulan Etkin Haber Ajansı (ETHA) Sorumlu Müdürü Derya Okatan, Dicle Haber Ajansı (DİHA) Haber Müdürü Ömer Çelik ve muhabiri Metin Yoksu, Yolculuk Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Eray Sargın, Diken eski editörü Tunca Öğreten ve BirGün Gazetesi çalışanı Mahir Kanaat’la dayanışmak için birçok basın kurumunun ortaklaşmasıyla Çağlayan Adliyesi önünde basın açıklaması gerçekleştirildi.

Gazeteciler, gün içerisinde savcılık ifadesi alınması beklenen 6 gazeteci için sabahın ilk saatlerinden itibaren adliye önünde bekleyişe geçti. Basın açıklamasında gözaltına tutulan gazetecilerin fotoğraflarının bulunduğu “gazetecilere özgürlük” pankartı taşınırken sık sık, “özgür basın susturulamaz”, “gözaltılar serbest bırakılsın” sloganları atıldı.

‘ARKADAŞLARIMIZIN GAZETECİLİĞİNE TANIĞIZ’

Basın açıklamasında konuşan ETHA editörü Arzu Demir, 6 gazetecinin tutuklanmasını hedef gösteren ana akım medyanın algı operasyonu yaptığını söyledi.

Arzu Demir, “Biz arkadaşlarımızın gazetecilik yaptığı biliyoruz. Onların gazeteciliğine tanığız. Hukuk işlerse arkadaşlarımız serbest kalacak buna inanıyoruz. Gerçeği yansıtmak için arkadaşlarımız çalışmıştır” dedi.

Gözden kaçırmayın

CHP'nin yarınki "Milletin Sesi" mitinginin detayları belli oldu CHP'nin yarınki "Milletin Sesi" mitinginin detayları belli oldu

Soruşturmayı yürüten savcıya seslenmek istediğini ifade eden Arzu Demir, “Arkadaşlarımızı serbest bırakın. Beraat Albayrak’ın savaş suçu niteliğindeki konuşmaları araştırılsın” diye konuştu.

‘OHAL HUKUKUNU TANIMIYORUZ’

Daha sonra söz alan Dihaber muhabiri Necla Demir de, “Gazetecilik faaliyeti yaptığı için gözaltına alınan arkadaşlarımız için buradayız. OHAL hukuksuzluğuyla gözaltına alındı arkadaşlarımız. Biz OHAL hukukunu tanımadığımızı bir kez daha beyan etmek istiyoruz” diye konuştu. Gazetecilerin serbest kalabileceğini öngöremediklerini kaydeden Necla, “OHAL hukuku bunu öğretti. Umudumuz arkadaşlarımızın serbest kalmasıdır” dedi.

‘ARKADAŞLARIMIZ İÇİN BURADAYIZ’

Diken editörü Mehveş Evin ise şunları söyledi: “Gözaltından tutuklama aşamasına geçirilen bütün arkadaşlarımız için buradayız. Mesele Kişiler değil halkın haber alma hakkının engellenmesidir. Bu operasyon bunun bir parçası.”

Gazeteciler, gözaltındaki 6 meslektaşı serbest kalana dek adliye önünde beklemeye devam edeceklerini söyleyerek, açıklamalarını sonlandırdı.

(Kaynak: Şujin)