Gazeteci, yazar Uğur Mumcu katledilişinin 30. yıldönümünde Kuşadası'nda anıldı. Anma etkinliğinde konuşan CHP İlçe Yöneticisi Serhan Cellat, "Uğur Mumcu devlet içerisindeki çeteleri, devletin tüm kurumlarına sızan tarikatları ve kamunun kaynaklarını tüketen yolsuzlukları yıllar önce karşımıza çıkarttı" dedi.

Ankara’da 1993 yılında evinin önünde uğradığı bombalı suikast sonucu yaşamını yitiren gazeteci yazar Uğur Mumcu Kuşadası’nda anıldı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kuşadası İlçe Örgütü'nün çağrısıyla düzenlenen anmada, Uğur Mumcu ve Basın Şehitleri Anıtı’na karanfil bırakıldı.

Basın şehitleri için saygı duruşuyla başlayan anma programında CHP Kuşadası İlçe Örgütü Başkan Yardımcısı Serhan Cellat ile Kuşadası Gazeteciler Derneği üyesi gazeteci Zeynep İnak bir basın açıklaması yaptı.

demokrasi_sehitleri_anma (1)

‘KARANLIKTAN BESLENEN GÜÇLERİN HEDEFİ OLDULAR’

CHP Kuşadası İlçe Örgütü Başkan Yardımcısı Serhan Cellat açıklamasında, “Ülkemizde emekten, demokrasiden, laiklikten, bilimden ve barıştan yana tutum alan ve düşüncelerini ifade eden bilim insanları, aydınlar, gazeteciler ve sanatçılar ne yazık ki her dönem karanlıktan beslenen güçlerin hedefinde olmuşlardır. Kimi zaman düşünceleri nedeniyle tutuklanarak hapse atılmış, kimi zaman iktidar güçleri ve yandaşları tarafından açık açık tehdit edilmiş, kimi zaman da faili meçhul cinayetlerle vahşice katledilmişlerdir. Uğur Mumcu cinayeti, bu zincirin en önemli halkalarından birisidir. Uğur Mumcu devlet içerisindeki çeteleri, devletin tüm kurumlarına sızan tarikatları ve kamunun kaynaklarını tüketen yolsuzlukları yıllar önce karşımıza çıkardı. Tam bağımsız Türkiye’den yanaydı. Bugün onun işaret ettiği tehlikelerin hepsi karşımıza dikildi” dedi.

‘GAZETECİLER BASKI GÖRÜP TUTUKLANIYOR’

Gerçeklerin peşinde olan gazetecilerin dün olduğu gibi bugün de baskı görüp, tutuklandığına dikkat çeken CHP'li Serhan Cellat, “Ülkeyi her alanda tek adam vesayetine almaya çalışan AKP iktidarı özgür basını susturmak için baskılarını her geçen gün daha da artırıyor. Bizler, Türkiye’nin kuruluş ve varoluş felsefesinin simge ismi, yazdıklarıyla halkını aydınlatan, karanlıkların üzerine gitmeye çekinmeyen Uğur Mumcu’yu sevgi, saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz” diye konuştu.